Fakty i mity na temat pieców elektrycznych
Z powodu szybko pogarszającego się stanu środowiska powstają nowoczesne rozwiązania, które stawiają na ekologiczność. Pojawiają się one między innymi w dziedzinie ogrzewania. Przykładem rozwiązania wartego uwagi są piece elektryczne. Czym się one charakteryzują i dlaczego stanowią tak dobrą opcję? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania.
Charakterystyka pieców elektrycznych
Ogrzewanie za pomocą pieców elektrycznych różni się od bardziej tradycyjnych sposobów przede wszystkim pod tym względem, że nie generuje ono szkodliwych spalin. Może się okazać, że jest to korzystne rozwiązanie szczególnie teraz, kiedy ceny paliw kopalnych drastycznie wzrastają. Dodatkowym sposobem na oszczędności jest połączenie instalacji z systemem fotowoltaicznym. Dzięki temu ogrzewanie zyskuje również na ekologiczności. Kotły wysokiej jakości cechują się dużą sprawnością, co oznacza znikome straty ciepła. Prawdą jest, że w piec elektryczny trzeba na początku zainwestować, ale pozwala on generować oszczędności przede wszystkim po podłączeniu go do paneli fotowoltaicznych. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że urządzenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Korzystając z niego, łatwo uniknąć także zanieczyszczeń, spowodowanych koniecznością usuwania popiołu w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania. Za pomocą pieca elektrycznego można zapewnić także ciepłą wodę w budynku.
Piece elektryczne – kilka mitów
Do zmiany sposobu ogrzewania na elektryczne mogą zniechęcać mity krążące na jego temat. Dotyczą one między innymi słabej skuteczności. Piec elektryczny może być połączony między innymi z ogrzewaniem podłogowym, a wiele osób wierzy, że wspomniany system nie zapewni ciepła w całym domu. Jest to nieprawda. Instalacja tego typu jest skuteczna i można ją umieszczać pod różnymi materiałami wykorzystywanymi do wykańczania podłogi, nie tylko pod płytkami. W razie wątpliwości można skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, na przykład z pracownikiem firmy SZAR S.A. Inny mit głosi, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od wymagań danego budynku oraz czynników takich jak izolacja termiczna. Koszty niewątpliwie pozwoli zmniejszyć podłączenie do instalacji fotowoltaicznej.