Gazobeton. Czym jest beton komórkowy
Gazobeton jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Wytwarza się go z cementu, piasku, wody oraz lotnej formy popiołu. Jego nazwa pochodzi od sposobu produkcji; w trakcie procesu powstawania wprowadzany jest do mieszanki gaz pod ciśnieniem. Dzięki reakcji chemicznej wykorzystującej udział proszku aluminiowego powstają w mieszance charakterystyczne komórki – zmniejsza to wagę poszczególnych prefabrykatów i poprawia właściwości izolacyjne.
Gdzie znajduje zastosowanie gazobeton?
Gazobeton ze względu na niską cenę, dużą dostępność oraz łatwość obróbki znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Przede wszystkim wykorzystuje się go w rodzaju materiału konstrukcyjnego. W takiej funkcji służy, chociażby, w momencie powstawania budynków; wtedy prefabrykaty z gazobetonu wykorzystywane są do stawiania ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych oraz nośnych. Oczywiście, bloki gazobetonu mogą być zastosowane również do budowy ścian wewnętrznych. Możliwe jest też wykorzystanie ich w przypadku budowy ścian działowych.
Warto wiedzieć, że bloczki z gazobetonu mogą różnić się między sobą gęstością. Im mniejsza on jest, tym większa ilość gazu w obiekcie, a to wpływa na lepszą izolację termiczną. Dlatego w przypadku wykorzystania gazobetonu do budowy ścian zewnętrznych wskazane jest korzystanie z materiałów o niskiej gęstości. Dzięki temu można uzyskać lepsze właściwości cieplne danego obiektu.
Bloczki z gazobetonu o dużej gęstości zawierają mniejsze ilości gazu, który dobrze przenosi drgania. To sprawia, że do poprawienia izolacji akustycznej wewnątrz budynku znacznie lepiej nadadzą się bloczki gazobetonowe o dużej gęstości. Mogą one również służyć, jako przekaźnik ciepła – będą się znacznie dłużej nagrzewać, ale też dłużej oddawać ciepło.
Produkcją i dystrybucją materiałów budowlanych zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak Grupa WROŃSKI.
Czy gazobeton można wykorzystać do budowy stropów?
Tak, gazobeton można wykorzystać do budowy stropów. Sprawdza się również w roli materiału izolacyjnego oraz wyrównawczego. Bloczki o mniejszej gęstości są znacznie lepsze od innych porównywalnych produktów; a jednocześnie zachowują identyczną trwałość i wytrzymałość. Gazobeton jest też wykorzystywany jako lekki materiał, z którego z łatwością można budować nadproża.
Na rynku dostępny jest również gazobeton zbrojony – wykorzystuje się go do budowania płyty stropowej oraz płyty balkonowej.