Materiał Partnera
Jak sprawdzić stan instalacji elektrycznych w budynku?

Jak sprawdzić stan instalacji elektrycznych w budynku?

Dla zachowania poziomu bezpieczeństwa w obiektach niezwykle ważne jest regularne sprawdzanie stanu instalacji elektrycznych. Niestety wraz z upływem czasu jej elementy ulegają uszkodzeniu lub zużyciu, co może zakończyć się awarią. Dlatego właściciele lub zarządcy danego obiektu regularnie zlecają wykonanie przeglądu instalacji elektrycznej. W jaki sposób ona przebiega?

W jaki sposób przebiega przegląd instalacji elektrycznej?

Do prawidłowego wykonania przeglądu instalacji elektrycznej potrzebny jest szereg urządzeń pomiarów. Potrzebne są m.in. testery, które pozwalają na wykonanie pomiarów jakości energii. Na przykład dotyczy to energii elektrycznej w instalacjach trójfazowych, czyli tych, które najczęściej można spotkać w instalacjach domowych. Co więcej, potrzebne są również urządzenia do wykonania pomiarów rezystancji izolacji i uziemienia lub ciągłości obwodów.

W standardowym przeglądzie instalacji elektrycznej wykorzystywane są sondy pomiarowe, które podłącza się do gniazd miernika. Następnie przełącznik wyboru funkcji musi zostać skalibrowany pod sprawdzany zakres. Ustawienie odpowiedniej wartości sygnału mierzonego wymaga wiedzy specjalistycznej.

Drugi koniec sondy przykładany jest do punktu pomiarowe. Kolejnym krokiem jest założenie cęgi pomiarowej i naciśnięcie przycisku (chyba że stosowany jest pomiar bezstykowy). Jeśli w trakcie pomiarów została wykryta usterka, wtedy należy rozpocząć pracę związane z serwisowaniem instalacji elektrycznej.

Do prawidłowego przeprowadzenia przeglądu instalacji elektrycznej niezbędna jest wiedza z zakresu ich budowy oraz funkcjonowania. Wyżej wymienionymi aparatami pomiarowymi w swojej pracy posługują się doświadczeni elektrycy. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić, czy w naszej instalacji elektrycznej nie pojawiają się nieprawidłowości związane z jej eksploatacją, wtedy należy się zgłosić do specjalistycznych przedsiębiorstw, takich jak Mobil Serwis Konserwacja z siedzibą w Markach.

Czy ważne jest robienie przeglądu instalacji elektrycznej?

Regularne robienie przeglądu instalacji elektrycznej jest niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa mieszkańców lub użytkowników danego budynku. Niestety wiele instalacji, zwłaszcza w obiektach zbudowanych jeszcze w czasach PRL-u, ma wiele błędów konstrukcyjnych, które sprawiają, że mogą być one niebezpieczne dla użytkowników. Jeśli nie możliwa jest ich modernizacja na rozwiązania nowocześniejsze, to zalecane jest regularne kontrolowanie stanu instalacji elektrycznej w tego typu obiektach.

Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas