Jak zbudowane są pojazdy wykorzystywane do usług asenizacyjnych?
Według przepisów transport zawartości opróżnionego szamba musi odbywać się pojazdem specjalnie do tego przeznaczonym. Do tego należy określić właściwości fizyczne i chemiczne tego rodzaju odpadów. Przy okazji ustala się, czy są one szkodliwe. Specjalne samochody i inne pojazdy do przewożenia nieczystości mają specjalną budowę i dodatkowe wyposażenie. Jaki powinien być pojazd używany przy usługach asenizacyjnych?
Czym są pojazdy asenizacyjne?
Pojazdami asenizacyjnymi nazywa się wszystkie odpowiednio wyposażone samochody przeznaczone do wywozu nieczystości. Najczęściej są to ciężarówki ze specjalnym nadwoziem w postaci beczki. Niemniej jednak spotyka się jeszcze duże ciągniki, które mają doczepioną przyczepę z takim zbiornikiem.
Pojazdy do usług asenizacyjnych, którymi posługują się firmy takie jak SAKO-II, są wyposażone w zestaw specjalnych urządzeń, dzięki którym wywóz szamba odbywa się bezpiecznie i sprawnie. Przede wszystkim jest to beczka o określonej pojemności. Taki pojemnik jest wyposażony w otwór czerpalno-spustowy, zamykany zaworem zasuwowym. Niezbędne wyposażenie pojazdu to przewód ssawno-spustowy i kompresor, którego zadaniem jest zasysanie zawartości szamba przez elastyczny przewód o odpowiedniej średnicy. Po napełnieniu zbiornika nieczystościami następuje ich wywóz do miejsca opróżnienia. Najczęściej jest to pobliska oczyszczalnia ścieków, z którą firma asenizacyjna ma podpisaną umowę. Opróżnianie odbywa się przy pomocy pompy lub grawitacyjnie.
Wykorzystanie samochodów asenizacyjnych
Usługi wywozu nieczystości realizowane są w przypadku szamb bezodpływowych, czyli wszędzie tam, gdzie nie istnieje miejsca lub gminna kanalizacja. Bywają przypadki, że samochody asenizacyjne wzywane są w calu opróżnienia odcinak kanalizacji, który uległ awarii.
Wykorzystywanie samochodów asenizacyjnych jest działaniem, które pozytywnie wpływa na środowisko, ponieważ nieczystości transportowane są do specjalnych punktów zlewnych, gdzie następnie trafiają do oczyszczalni ścieków. Niekiedy jeszcze spotkać się można z niechlubnymi praktykami wylewania zawartości szamb na pole lub do kanałów burzowych czy strumieni. Za takie wykroczenia grożą wysokie grzywny.
Transport nieczystości powinien odbywać się w bezpiecznych warunkach. Beczka na samochodzie nie może być napełniana do pełna ani też treścią zawierającą odpady, które nie mieszają się z wodą, na przykład żywice i masy bitumiczne. Nie mogą to być to również materiały takie, jak piasek ani tym bardziej substancje szkodliwe czy wybuchowe.