Jak zwiększyć wytrzymałość konstrukcji drewnianych?
Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Surowiec ten ma wiele zalet, do których zalicza się choćby atrakcyjny design zbudowanych z niego obiektów. Należy jednak pamiętać o tym, że systematyczne oddziaływanie na niego różnych niekorzystnych czynników środowiskowych negatywnie wpływa na trwałość wspomnianych konstrukcji. Warto dowiedzieć się więcej na temat metod zwiększania wytrzymałości drewnianych profili.
Najważniejsze przyczyny stosowania wzmocnień konstrukcji drewnianych
Konstrukcje drewniane wymagają wzmocnień z rozmaitych powodów. Jednym z najważniejszych jest naturalna destrukcja tego surowca zachodząca pod wpływem wilgoci oraz niszczącej działalności szkodników. Nie jest to jednak jedyna przyczyna potrzeby podjęcia działań mających na celu zwiększenie wytrzymałości profili z drewna. Różnorodne środki wzmacniające nabyte w takim sklepie, jak BOWIT S.C. Bogusław Lach i Spółka, są powszechnie stosowane również wówczas, gdy w strefie zwiększonych naprężeń zostały stwierdzone lokalne wady drewna, a także w sytuacji, gdy w trakcie montażu bądź transportu belek doszło do różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Podobnie jeśli podczas projektowania konstrukcji lub realizacji prac budowlanych popełniono rozmaite błędy, również zachodzi konieczność zadbania o zwiększenie wytrzymałości profili za pomocą odpowiednio dobranych preparatów i elementów konstrukcyjnych. Po tego typu wzmocnienia sięga się ponadto wtedy, gdy należy zredukować ugięcia powstałe na skutek długotrwałego obciążenia konstrukcji.
Najpopularniejsze metody wzmacniania konstrukcji drewnianych
Wytrzymałość profili z drewna można zwiększyć na różne sposoby. W tym celu stosuje się m. in. specjalne elementy drewniane i stalowe, które dołącza się do konstrukcji za pośrednictwem specjalnych łączników mechanicznych. Takie nakładki umieszcza się w różnych miejscach, najczęściej jednak przymocowuje się je do końców belek opartych na murze. Stalowe wzmocnienia rozlokowuje się albo na całej długości wzmacnianego elementu, albo tylko w okolicach uszkodzonych fragmentów. Tradycyjne stropy belkowe można także efektywnie wzmacniać przy użyciu płyt żelbetowych.
Wytrzymałość konstrukcji drewnianych można też efektywnie zwiększyć, sięgając po odpowiednio dobrane impregnaty do drewna. Tego rodzaju preparaty świetnie nadają się zarówno do zewnętrznych konstrukcji drewnianych, jak i do więźb dachowych. Skutecznie chronią profile konstrukcyjne przed osadzaniem się na nich pleśni oraz oddziaływaniem szkodników.