Materiał Partnera
Kiedy stacja rozdzielcza wymaga modernizacji?

Kiedy stacja rozdzielcza wymaga modernizacji?

Stacja rozdzielcza to ważny element drogi przepływu energii elektrycznej w budynkach mieszkalnych i przemyśle. Można ją nazwać „sercem” instalacji. Jednak te urządzenia, które cały czas pracują w trudnych warunkach, z czasem narażone są na znaczne zużycie. Bywa ono przyczyną problemów eksploatacyjnych. Przestarzałe i wyeksploatowane rozdzielnie mogą być również niebezpieczne dla użytkowników. Kiedy taka instalacja wymaga zmodernizowania?

Kiedy modernizacja stacji rozdzielczej jest niezbędna?

Zadaniem rozdzielni jest rozdział, przetwarzanie i odpowiednie przesyłanie energii elektrycznej. Technika instalacyjna z dekady na dekadę jest coraz bardziej nowoczesna. W równym stopniu podlegają temu stacje rozdzielcze. Jeżeli ich wyposażenie jest przestarzałe i niedostosowane do aktualnych mocy używanych w sieci, to awaria jest zwykle kwestią czasu.

Firmy takie, jak El-Tech, których przedmiotem działalności jest kompleksowy serwis urządzeń elektrycznych, zalecają modernizację stacji rozdzielczej w przypadku zbyt zużytych i przestarzałych podzespołów. Niektóre rozdzielnie bywają w znacznym stopniu wyeksploatowane i często też nieprzystosowane do wciąż rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mogą również istnieć w nich zagrażające bezpieczeństwu uszkodzenia i zanieczyszczenia. Ponadto stare rozwiązania sprzętowe często skutkują awariami. Przykładem są tutaj tradycyjne bezpieczniki topikowe, które jak najprędzej powinny być wymieniane na bardziej nowoczesne i bezpieczne urządzenia.

Bardzo często modernizacje stacji rozdzielczej przeprowadzane są przy okazji remontu obiektu. W takich przypadkach niekiedy zachodzi konieczność wymiany lub zmodernizowania licznika poboru energii. Dlatego trzeba o tym fakcie poinformować dostawcę prądu elektrycznego.

Na czym polega modernizacja rozdzielnicy elektrycznej?

Modernizacja stacji rozdzielczych to czynności wieloetapowe, polegające na wielu kompleksowych działaniach. Zmodernizowana rozdzielnia wygląda zupełnie inaczej niż stara. Przede wszystkim wymienia się typowe korki na zmodernizowane urządzenia na szynie instalacyjnej.

Poszczególne obwody w rozdzielnicy są chronione urządzeniami kontrolno-sygnalizacyjnymi. Bywają to najczęściej kontrolki napięcia, zegary sterujące ogrzewaniem elektrycznym lub wyłączniki zmierzchowe. Celem tych nowoczesnych urządzeń jest większa kontrola pracy urządzeń, a tym samym podniesienie bezpieczeństwa użytkowania. Każda rozdzielnia jest w stanie pomieścić określoną liczbę modułów, dlatego przed remontem trzeba dokładnie określić jej funkcje i możliwości.

Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas