Kiedy warto polerować podłogi i jak to robić?
Dbanie o kondycję swojej drewnianej podłogi jest niezbędne, kiedy chce się nią cieszyć przez jak najdłuższy czas. Odpowiednia renowacja pomaga w realizacji tego celu. Ważne jednak, by wiedzieć, jakie zabiegi należy stosować, by przywrócić podłodze jej utracony blask i przedłużyć jej żywotność. Jednym z nich jest polerowanie podłogi. Sprawdź, kiedy jest wykonywane i na czym właściwie polega.
Kiedy podłoga z drewna wymaga renowacji, między innymi polerowania?
Podłogi drewniane są bardzo doceniane przez wielbicieli dobrego stylu, wyrafinowania w designie, a także te osoby, dla których wysoka jakość ma ogromne znaczenie. Niestety pomimo swoich licznych zalet również one ulegają zniszczeniu, mniej lub bardziej zaawansowanemu. Po czasie na każdej podłodze z drewna pojawiają się jakieś wady – co jest oczywiście naturalne, ponieważ wynika z jej codziennej eksploatacji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na renowację zniszczonej podłogi. Jednym z nich jest polerowanie podłogi wykonywane w Krakowie oraz w wielu innych miejscowościach.
By jednak móc w prawidłowy sposób zadbać o kondycję swojej drewnianej podłogi, należy wiedzieć, kiedy tak właściwie podłoga z drewna wymaga renowacji. Dostrzeżenie problemu w odpowiednim czasie jest niezwykle istotne, dzięki temu można zahamować proces pogłębiania się powstałych na podłodze wad. Renowacja podłogi powinna zostać przeprowadzona między innymi wtedy, kiedy uległa ona zmatowaniu i widoczne są na niej nieestetycznie wyglądające przetarcia. Przedstawiciele takich firm jak Parkiety Kurdziel z Krakowa zwracają uwagę na to, że alarmujące powinny być też wszelkie zarysowania, odkształcenia i wybrzuszenia, a także utrata blasku, przebarwienia i inne tego typu niedoskonałości.
Jakie zabiegi są przeprowadzane podczas profesjonalnej renowacji podłogi drewnianej?
Na profesjonalną renowację podłogi z drewna składają się liczne zabiegi mające na celu poprawę jej wyglądu i przedłużenie jej żywotności. Na przykład we wspomnianej przez nas firmie Parkiety Kurdziel z Krakowa renowacja polega na wykonaniu następujących kroków: wstępne szlifowanie grubymi gradacjami papierów ściernych, szlifowanie cyklinarką, polerowanie, ewentualne szpachlowanie oraz lakierowanie (olejowanie lub woskowanie).
Jak więc widać, polerowanie podłogi jest tylko jednym z elementów złożonej renowacji. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie wszelkich wad na powierzchni obrabianego materiału, a także nadanie podłodze odpowiedniej faktury. Polerowanie może być wykonywane ręcznie lub maszynowo.