Materiał Partnera
Kompleksowe i szybkie prace wykończeniowe – malowanie natryskowe

Kompleksowe i szybkie prace wykończeniowe – malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe zyskuje coraz większą popularność. Metoda ta polega na natryskiwaniu przygotowanej wcześniej powierzchni farbą pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu preparat rozprowadzany jest za pomocą małych kropelek i rozbijany pod wpływem sprężonego powietrza. Jaki sprzęt służy do malowania natryskowego? Czym metoda ta różni się od tradycyjnego malowania? O tym poniżej.

 

Sprzęt do malowania natryskowego

Jak już wspomniano, metoda malowania natryskowego polega na rozprowadzaniu farby, bejcy lub lakieru na wybranej powierzchni za pomocą specjalistycznego sprzętu. Preparat rozbijany pod wpływem sprężonego powietrza zostaje naniesiony w postaci drobnych kropelek. Podstawowym sprzętem do malowania jest w tym przypadku pistolet natryskowy oraz podłączony do niego kompresor. Taki zestaw zapewnia odpowiedni poziom ciśnienia do rozprowadzania farby na powierzchni. W zależności od jej rodzaju można wybrać odpowiednią moc kompresora. Wymienione wyżej elementy łączy się za pomocą przewodu ciśnieniowego. Stosuje się go ponadto do usuwania z urządzenia wody i przecieków. Ostatnim elementem jest aparat natryskowy. Na mniejszych powierzchniach sprawdza się ssący, podczas intensywnej pracy zaś egzamin zdaje nawigacyjny. Jeśli zestaw jest kompletny, można rozpocząć malowanie natryskowe. W tym celu trzeba rozcieńczyć farbę, bejcę lub lakier, aby uzyskać odpowiedni poziom lepkości substancji. Wartość ta jest zwykle podana na ulotce dołączonej do pistoletu natryskowego.

 

Jakie korzyści przynosi metoda malowania natryskowego?

Decydując się na malowanie natryskowe, można spodziewać się szybszego wykonania pracy oraz mniejszego zużycia farby. Metoda ta pozwala pokryć praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Przy wykończeniu wnętrz posługują się nią między innymi pracownicy firmy TynkPol.

Metoda malowania natryskowego służy do pokrywania powierzchni farbą, bejcą lub lakierem nie tylko ścian. Stosuje się ją także do:

  • odnawiania karoserii samochodowej,
  • impregnacji drewna
  • malowania elementów wyposażenia domu,
  • ogrodzenia,
  • altan,
  • trudno dostępnych miejsc.

Malowanie natryskowe to innowacyjna metoda odnawiania powierzchni, którego można podjąć się samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie wykończeniowej. Jej głównymi zaletami jest to, że wpływa na oszczędność czasu i materiału, a tym samym wpływa na cięcie kosztów malowania. Poza tym jest dokładniejsza od zwykłego malowania, ponieważ pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, na przykład w kąty. Malowanie natryskowe to łatwa i przyjemna metoda odnawiania praktycznie każdej powierzchni.