Na co zwrócić w szczególności uwagę montując pompę ciepła?
W ostatnim czasie pompy ciepła zyskują coraz większą popularność, gdyż jest to wyjątkowo ekologiczny sposób ogrzewania budynków. Byśmy jednak mogli być z takiego urządzenia zadowoleni, przed montażem musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. W tym artykule omówimy je bliżej, dzięki czemu cały proces nie będzie miała przed tobą żadnych tajemnic.
Właściwy rodzaj pompy ciepła
Na samym początku musimy określić, jaki rodzaj pompy ciepła chcemy i możemy zainstalować. Najpopularniejszy typ to urządzenia gleba-woda, które pozyskując ciepło z ziemi, podgrzewają wodę. Wykorzystywana jest ona do ogrzania budynku, a dodatkowo zyskamy tu ciepłą wodę użytkową. Niestety takie rozwiązanie wymaga dość sporo miejsca na zewnątrz domu, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wówczas warto rozważyć montaż pompy ciepła powietrze-woda, gdyż tu nie ma potrzeby jakichkolwiek ingerencji w grunt. Możemy więc zainstalować je nawet w niewielkiej kotłowni, co znacznie ułatwia zadanie. Warto jednak dobrze przemyśleć umiejscowienie takiej pompy, gdyż generuje ona nieco hałasu. Nie będzie więc najlepszym pomysłem usytuowanie jej w pobliżu sypialni, gabinetu czy innych miejsc, w których oczekujemy przede wszystkim spokoju. Dobrze jest brać to pod uwagę już na etapie projektowania domu, by uniknąć późniejszej przebudowy.
System grzewczy i moc pompy
Musimy wiedzieć, że pompy ciepła, oferowane między innymi przez firmę NTW Airconomic z Kalisza, najlepiej pracują w systemach grzewczych niskotemperaturowych takich jak ogrzewanie podłogowe. Podczas budowy budynku możemy oczywiście stworzyć odpowiednią instalację, problem pojawia się jednak w już stojących konstrukcjach. Przeważnie bowiem znajdziemy tam ścienne kaloryfery, które wymagają znacznie wyższej temperatury wody. Na szczęście rynek oferuje nam pompy potrafiące osiągnąć pożądany efekt, innym skutecznym rozwiązaniem będzie zakup grzejników o większej powierzchni. Niemniej istotna jest moc urządzenia, dostosowana do specyfiki budynku. Zbyt mała nie zapewni pożądanych efektów, natomiast zakup pompy o nadmiarowej mocy, spowoduje zbędny wzrost opłat za energię. Musimy tu wziąć pod uwagę wielkość budynku, a także obecność lub brak skutecznej termoizolacji. Ta ostatnia ma ogromne znaczenie w przypadku ekologicznych systemów grzewczych takich jak omawiane pompy, gdyż tylko w domach energooszczędnych mogą one zaoferować nam pełnię swoich możliwości.