Materiał Partnera
Na czym polega wentylacja pionów kanalizacyjnych?

Na czym polega wentylacja pionów kanalizacyjnych?

Piony kanalizacyjne muszą być wyposażone w przewód wentylacyjny zakończony wywiewką i wyprowadzony ponad dach budynku. W przeciwnym razie spływ ścieków spowoduje powstanie podciśnienia w rurach, a tym samym wyssanie wody z syfonów – co doprowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, a nawet trujących i wybuchowych gazów. Jak działa wentylacja pionów kanalizacyjnych i dlaczego jest tak ważna?

Jak działa wentylacja pionów kanalizacyjnych?

Zakończeniem każdego pionu kanalizacyjnego jest rura wywiewna. Montuje się ją ponad konstrukcją budynku i w taki sposób, by wydostające się z niej gazy i zapachy nie przedostawały się do wnętrza budynku. Co ważne, przewody wentylacyjne przeznaczone dla kanalizacji, powinny obsługiwać tylko piony kanalizacyjne. Dzięki temu cała instalacja wodno-kanalizacyjna będzie odpowiednio wietrzona i napowietrzona, a tym samym będzie działała prawidłowo.

Wentylacja pionów kanalizacyjnych zapewnia równowagę pomiędzy ciśnieniem panującym wewnątrz przewodów sanitarnych a ciśnieniem powietrza atmosferycznego. Dzięki wywiewce podczas odprowadzania ścieków powietrze jest zasysane do pionu wentylacyjnego. Jeśli wywiewki nie ma lub działa ona nieprawidłowo, powietrze pobierane jest poprzez najbliższe zamknięcie wodne, czyli syfon. To może doprowadzić do obniżenia zwierciadła wody w syfonie lub nawet całkowitego jej wyssania, co przyczynia się do przedostawania do wnętrza niebezpiecznych gazów i nieprzyjemnych zapachów. W takiej sytuacji konieczna może być renowacja sieci kanalizacyjnej i jej odpowiednie napowietrzenie.

Problemy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej wentylacji kanalizacji

Przyczyn problemów z wentylacją pionów kanalizacyjnych może być wiele i nie wszystkie są związane z wywiewką. Podciśnienie może powstawać z powodu nieprawidłowo wykonanej instalacji (np. zbyt ostrych spadków), zbyt długich odległości przyborów sanitarnych od pionów, braku pionów kanalizacyjnych lub zatkania kanalizacji. W efekcie woda w syfonach bulgocze lub zostaje całkowicie wyssana, co rodzi wyżej wymienione problemy (zapach, gazy).

Niezbędna jest wówczas naprawa kanalizacji, aby wentylacja pionów działała prawidłowo. W zależności od przyczyny być może wystarczy bezwykopowa naprawa rur, którą oferuje m.in. firma Kan-Fix z Kozienic. W tej metodzie piony kanalizacyjne udrażnia się i uszczelnia, a następnie napowietrza poprzez usuwanie gazów, które powstały z powodu przepływu ścieków i innych nieczystości. Dzięki temu niedogodności związane z  nieprawidłową wentylacją zostają usunięte.