Najczęstsze usterki dachów domów jednorodzinnych
Błędy w konstrukcji lub montażu elementów poszycia dachowego, nawet, gdy nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, z pewnością ujawnią się po pewnym czasie. Przeciekanie wody przez dach czy tworzenie się mostków termicznych to tylko niektóre z rezultatów takich usterek. W sytuacjach awaryjnych warto skorzystać z usług tzw. pogotowia dachowego. Wyjaśniamy, jakie są typowe problemy z dachem i dlaczego się pojawiają.
Często występujące usterki pokryć dachowych
Zastosowanie niskiej jakości produktów i materiałów czy nieprofesjonalny montaż pokrycia dachowego prędzej czy później prowadzi do pojawienia się usterek. Najczęstszym rezultatem niestarannie wykonanych prac dekarskich są rozszczelnienia. Dochodzi do tego szczególnie w miejscach, gdzie zastosowano zakładki. Na dachach pokrytych papą asfaltową, typowym zjawiskiem jest pojawianie się pęcherzy. Dzieje się to na skutek przenikania wilgoci i pary wodnej. Jeszcze innym problemem z tym materiałem budowlanym może być efekt “spływania” papy pod wpływem wysokiej temperatury. Dach sprawia wówczas wrażenie, jakby był pofałdowany. Poważnym rodzajem usterek są też pęknięcia. Podczas ulewnych deszczy woda będzie przez szczeliny dostawać się do wnętrza budynku, a intensywne wichury mogą jeszcze bardziej pogorszyć taki stan. W celu zapobiegnięcia późniejszym wadom pokrycia dachowego, należy zadbać o profesjonalne wykonawstwo. Aby uzyskać gwarancję wysokiej jakości usług dekarskich, warto wybierać sprawdzone przedsiębiorstwa o dobrej renomie na rynku. W przypadku awarii i nagłych sytuacji, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednią firmą świadczącą usługi tzw. pogotowia dachowego, taką jak AZ-DACH z Radomia.
Błędy wykonawcze – przyczyny usterek
Za zdecydowaną większość uszkodzeń czy innego typu nieprawidłowości pokrycia dachowego odpowiedzialny jest wadliwy montaż. Typowy błąd wykonawczy to na przykład niewłaściwe mocowanie obróbek blacharskich. Usuwania usterek zadaszeń często związane jest też z nieszczelnym połączeniem poszczególnych elementów, co może prowadzić do przeciekania dachu. Fachowcy powinni również ze szczególną ostrożnością obchodzić się z folią dachową – jej uszkodzenia nierzadko są powodem przecieków. Folia paroprzepuszczalna nie może być odsłonięta i narażona na działanie promieniowania UV. Rodzajem niedociągnięcia, które dość łatwo zidentyfikować jest nierówne rozmieszczenie łat. Warto pamiętać, że to nie tylko problem estetyczny, ale także funkcjonalny. W przypadku dachów płaskich (stropodachów), które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnym budownictwie, istotną kwestię stanowi odpowiedni spadek. To ważne, gdyż brak właściwego pochylenia będzie skutkować zaleganiem wody na dachu.