Najważniejsze etapy budowy domów jednorodzinnych
Po wytyczeniu przez geodetę miejsca na fundament można rozpocząć budowę wymarzonego domu. Jednak nie każdy inwestor wie, od czego zacząć. Dlatego warto dowiedzieć się, jak planują prace profesjonalne firmy budowane i poznać najważniejsze etapy budowy domów jednorodzinnych. Przeczytaj artykuł, a nic Cię nie zaskoczy podczas prowadzenia inwestycji.
Budowa domu jednorodzinnego od podstaw
Droga od marzeń o własnym domu do jego realizacji powinna być tak krótka, jak czas potrzebny od zaprojektowania do wybudowania domu przez profesjonalną firmę budowlaną. Większość rzetelnych firm zajmujących się remontami pod klucz zainteresowana jest sprawnym przejściem przez wszystkie etapy budowy, w czasie określonym w umowie. Oddanie w terminie gotowego obiektu leży w interesie firmy budowlanej i zapewnia zysk przewidziany w kosztorysie. Jest też istotnym elementem budującym pozytywny wizerunek solidnego i profesjonalnego wykonawcy robót budowlanych. Dobrym przykładem takiego przedsiębiorstwa jest firma budowlana Budowa Więckowski, realizująca inwestycje w Zgierzu i w całym regionie.
Fundamenty i ściany
Pierwszym etapem po wyrównaniu terenu i wytyczeniu przez geodetę miejsca jest budowa fundamentów i podpiwniczenia budynku (o ile jest przewidziane). Ważnymi czynnościami są szczelna izolacja podziemna oraz rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacji. Następnie firma budowlana przystępuje do budowy ścian zewnętrznych, nośnych ścian wewnętrznych i ścianek działowych. Musi także przygotować konstrukcję betonową klatek schodowych (jeżeli będą to schody betonowe). Na tym etapie wykonuje się także stropy techniką przewidzianą przez projektanta.
Komin, dach i jego poszycie
Kolejnym krokiem do stanu surowego otwartego budynku jest konstrukcja więźby dachowej. Musi być ona przeprowadzona po wyprowadzeniu jednego lub kilku kominów ponad połać dachu. Na tym etapie powinno się także wykonać termoizolację poddasza. Tak przygotowany dach można pokryć wybranym przez inwestora poszyciem dachowym. Warto zaznaczyć, że stan surowy otwarty z reguły pochłania ok. 45% kosztów całej inwestycji.
Stolarka budowlana, instalacje, tynki i prace wykończeniowe
W tym momencie nadchodzi czas na montaż stolarki budowanej, a więc drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz okien. Następnie przystępuje się do wykonania instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej, montażu kotłowni lub innych urządzeń związanych z ekologiczną produkcją energii i zapewniających budynkowi status domu inteligentnego. Etapem końcowym jest wykonanie tynków, malowanie i wszelkie prace montażowo-wykończeniowe.