Materiał Partnera
Najważniejsze prace wykończeniowe w domach i mieszkaniach

Najważniejsze prace wykończeniowe w domach i mieszkaniach

Inwestor, który buduje swój dom od podstaw, chce się szybko do niego wprowadzić. Wcześniej jednak musi przeprowadzić wiele prac wykończeniowych, które umożliwiają komfortowe korzystanie z poszczególnych pomieszczeń. W ramach robót na ogół wykonuje się niezbędne instalacje, np. wodno-kanalizacyjną, elektryczną, alarmową. Kolejnym etapem jest tynkowanie sufitów i ścian. Dowiedz się, co jeszcze wchodzi w zakres tych prac!

Najpopularniejsze prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe mają zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania budynku mieszkalnego. Przesądzają one o domowej atmosferze, wpływają na estetykę pomieszczeń i wyrażają styl mieszkańców. Popularne wykończenia przeprowadzane są w nowych obiektach, jak i domach oraz mieszkaniach już zamieszkanych. Wśród najpopularniejszych prac znajdują się:

  • malowanie,

  • szpachlowanie,

  • układanie płytek,

  • biały montaż,

  • instalowanie zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych.

Przeprowadzone prace są w wielu przypadkach podstawą do zaaranżowania mieszkania na własny sposób. Stanowią często ostatni etap po generalnym remoncie. Jak wskazują specjaliści firmy budowlanej Jarosława Anioła, mogą one być wykonywane również zimą, wymagają jednak stworzenia odpowiednich warunków.

Etapy prac wykończeniowych

Nie w każdym przypadku trzeba wykonywać wszystkie roboty budowlane i wykończeniowe. Jeśli jednak przewidziano szerszy zakres prac, warto przeprowadzić je w określonej kolejności. Przed montażem jakichkolwiek instalacji należy zadbać o postawienie konstrukcji wszystkich ścian działowych i przygotowanie podłóg, w których zostaną ukryte rury czy okablowanie. Najpierw wykonuje się instalację wodną oraz kanalizacyjną, potem grzewczą.

Na kolejnym etapie montowane są przewody elektryczne, gazowe, wentylacja i ewentualnie klimatyzacja. Końcowym elementem jest przygotowanie instalacji telefonicznych oraz komputerowych, alarmowych, a także ogrzewania podłogowego.

Inwestor musi zadbać o podłogę, w wielu przypadkach stosuje się wylewki samopoziomujące. Przed położeniem gładzi i tynków montuje się narożniki, które są wstawiane we wnękach okiennych i drzwiowych. Następnym etapem jest montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie i szlifowanie ścian. To także dobry moment na zainstalowanie wewnętrznych parapetów oraz grzejników. Kolejne prace to układanie płytek ceramicznych na ścianach i podłogach, malowanie ścian i montowanie drzwi wewnętrznych. Na wybranych powierzchniach można przykleić tapety, a w łazienkach instalację sanitarną. Na koniec ma miejsce montaż gniazdek i włączników.

Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas