O czym informują klasy betonu?
Beton jest kompozytem zrobionym z cementu, kruszywa i wody, wzbogaconym o domieszki. Stanowi on najpopularniejszy materiał budowlany, a jego odmiany stosowane są w różnych sytuacjach. O tym, jakie właściwości ma dany rodzaj betonu, decydują domieszki dodawane przy jego tworzeniu. Jego klasa jest specjalnie oznaczana. W jaki sposób oznacza się typy betonu? O czym one mówią?
Jakie są rodzaje betonu?
Rodzaj betonu określa się według kilku kryteriów, z których najważniejszym jest ciężar objętościowy. Wtedy mówi się o betonie ciężkim, zwykłym i lekkim. Beton ciężki, który ma gęstość większą niż 2600 kilogramów na metr sześcienny, bywa stosowany jako ochrona przed promieniowaniem jonizującym. Używa się do niego specjalnych kruszyw. Beton zwykły, którego gęstość oscyluje w okolicach 2200 do 2600 kilogramów na metr sześcienny, znajduje zastosowanie przy budowie żelbetonowych i betonowych elementów konstrukcyjnych. Zawiera on kruszywa naturalne i łamane. Ma mniejszą gęstość i stosuje się go do produkcji pustaków oraz ścian osłonowych. Natomiast lekki beton, gdzie jego gęstość mieści się w przedziale od 800 do 2000 kilogramów na metr sześcienny, wykorzystywany jest do budowy stropów i ścian.
Betoniarnie, takie jak Stambet-BUD, stosują jeszcze inny podział betonu, gdzie kryterium to sposób zagęszczania. Wtedy rozróżnia się beton wałowany, natryskowy, próżniowy i wirowany. Jeszcze inne podziały biorą pod uwagę jakość.
Jakie są klasy betonu?
Bardzo istotnym kryterium, mówiącym o przydatności betonu do różnych typów konstrukcji, jest jego klasa. Ogólnie przyjęta norma oznacza ją dużą literą C, której towarzyszą dwie liczby mówiące o wytrzymałości na ściskanie betonu. Zależy ona od składu, ilości i rodzaju cementu, warunków środowiskowych, obciążeń, a nawet od wieku surowca.
Beton lekki oznacza się literami LC. Tak więc przykładowo klasy betonu ciężkiego to C8/10 do wartości C100/15. Lekki to wartość LC8/9 do LC80/88. Beton o niższej wytrzymałości na ściskanie, to tak zwany „chudy beton”.
Na beton oddziałują też warunki środowiskowe, więc stworzono klasy ekspozycji betonu. Oznacza się je literami X i następną, mówiącą o zagrożeniach. Tak więc klasa X0 oznacza brak zagrożenia korozją i działaniem chemii, ale już XA1-3 informuje o takim ryzyku. XD1-3 to zagrożenie chlorkami a XF1-4 to – zamrażaniem i odmrażaniem.
Każdy projektant powinien znać klasy betonu, bo jest to niezbędne do odpowiedniego doboru jego prawidłowego rodzaju do budowania obiektu o konkretnym przeznaczeniu.