Orynnowanie dachu. Jak prawidłowo montować rynny?
Montaż rynien powinien być zaplanowany już na etapie budowy domu lub budynku, a rodzaj konstrukcji rynnowej należy wybierać na podstawie wyglądu i kształtu obiektu oraz dachu. Poprawna instalacja wybranego systemu ma zatem zapewniać prawidłowe działanie przez wiele lat, dlatego też jej montaż warto powierzyć specjalistom, a dobór materiałów doświadczonym handlowcom. Jak krok po kroku przebiega orynnowanie pokrycia dachowego? Wyjaśniamy.
Co musisz wiedzieć przed montażem rynien?
Przed zakupem i instalacją rynien, niezbędna jest dokładna analiza budynku, od której będzie zależeć finalne rozmieszczenie systemu. Oprócz tego rozmiar, rodzaj i ilość rynien oraz miejsce montażu rur spustowych i odpływów muszą być dopasowane do efektywnej powierzchni dachu.
Przed instalacją systemu rynnowego konieczny jest również odpowiedni wybór haków rynnowych. Poza tym obowiązkowe jest wymierzenie rynien i przycięcie ich w taki sposób, aby ich miejsca połączenia znajdowały się w innym punkcie niż haki.
Zasady montażu mogą jednak różnić się w zależności od konkretnej konstrukcji orynnowania. Inne wymagania będą mieć modele z PVC, inne miedziane, a jeszcze inne cynkowo-tytanowe.
Prawidłowa instalacja systemu rynnowego - krok po kroku
Pierwszym krokiem do umiejscowienie rynien jest osadzenie haków na właściwej wysokości. Zamontowanie ich za wysoko może spowodować spływanie wody poza obrys rynny, a tym samym będzie ona odprowadzana na elewację i na teren wokół domu. Natomiast zbyt niskie umiejscowienie haków zwiększa ryzyko narażenia rynny na uszkodzenia, m.in. pod wpływem spadającego z dachu ciężkiego śniegu.
Specjaliści zajmujący się montażem rynien z firmy Golden oferującej usługi dekarskie umieszczają system tak, żeby wystawał poza pokrycie dachu nie więcej niż połową swojej szerokości. Takie rozwiązanie gwarantuje, że woda będzie spływać do rynny, a następnie będzie ona prawidłowo odprowadzana.
Modele z PVC na skutek temperatury mogą również ulegać zniekształceniom. Mianowicie wysoka temperatura powoduje ich rozciąganie się, z kolei niska kurczenie. W związku z tym duże znaczenie ma pozostawienie odpowiedniej dylatacji oraz zachowanie ruchomości rynien, co zapobiegnie ich odkształcaniu się.
Ostatnie etapy polegają na dokładnym uszczelnieniu układu specjalnymi zaślepkami. W drugiej kolejności należy zamontować rury spustowe, których lokalizacja powinna być dostosowana do kształtu budynku. Po podłączeniu wszystkich elementów systemu konieczne jest przeprowadzenie testu, który ma za zadanie sprawdzić poprawność wykonanej instalacji.