Płyty fundamentowe pod domy szkieletowe
Domy szkieletowe można z powodzeniem stawiać na ławach fundamentowych, płytach lub słupach. Rodzaj zastosowanego fundamentu zależy między innymi od typu gruntu, wybranej technologii budowlanej i czasu przeznaczonego na realizację zlecenia. Płyty fundamentowe najczęściej wykorzystuje się przy lekkich domach z drewna. Czym cechuje się tego rodzaju rozwiązanie?
Rodzaje fundamentów pod domy szkieletowe
Domy szkieletowe charakteryzują się lekką konstrukcją, jednak jak każdy budynek, wymagają użycia fundamentu. Ten z kolei musi zostać odpowiednio dobrany do ciężaru obiektu, ponieważ inaczej nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji.
Domy drewniane szkieletowe umieszcza się zazwyczaj na:
ławach fundamentowych (węższych i niższych niż te używane w technologii murowanej);
fundamentach słupowych.
Spore znaczenie ma również rodzaj podłoża. Z tego powodu podczas analizy działki wartko zasięgnąć porady nie tylko architekta, ale również geodety. Najbardziej racjonalne okazuje się sprawdzenie stosunków wodnych oraz warunków gruntowych na działce przed rozpoczęciem prac i projektowaniem domu.
Płyty fundamentowe — wady i zalety
Płyta fundamentowa stanowi sprawdzony sposób na posadowienie domu szkieletowego wszędzie tam, gdzie warunki gruntowo-wodne uniemożliwiają użycie tradycyjnych ław fundamentowych. Budynki posadowione na fundamencie płytowym są bardziej stabilne i odporne na osiadanie, bo ich ciężar jest równomiernie przenoszony na podłoże.
Zalety płyty fundamentowej:
zapewnia równomierny rozkład obciążeń, co umożliwia posadowienie budynków nawet na gruntach o niskich parametrach nośnych oraz tych z wysokim poziomem wód gruntowych;
nie wymaga prowadzenia głębokich prac ziemnych;
ogranicza ryzyko nierównomiernego osiadania, zwiększając odporność i wytrzymałość budynku;
ma skuteczną izolację termiczną od gruntu, na całej powierzchni domu;
płyta stanowi betonową podłogę od pierwszej kondygnacji;
szybko się ją wykonuje — czas realizacji nawet do 1 tygodnia;
eliminuje pojawianie się wilgoci, pleśni i grzybów.
Płyta fundamentowa oprócz wielu zalet ma również wady. Do jej wykonania konieczne okazuje się zastosowanie wysokiej klasy, droższego betonu. Rozmieszczenie przyłączy musi zostać ustalone już na etapie projektowania płyty, a usunięcie ewentualnych pomyłek jest bardzo skomplikowane. Do jej przygotowania trzeba zatrudnić profesjonalną ekipę, np. Zakład Remontowo-Budowlany Juroszek. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone w pełni poprawnie.