Podział sprężyn ze względu na kształt
Na rynku znajduje się wiele rodzajów sprężyn, które mogą być klasyfikowane ze względu na różne czynniki. Jednym z nich jest kształt. Niektóre typy sprężyn mogą być do siebie podobne na pierwszy rzut oka, ale poznając lepiej ich budowę oraz zastosowanie w łatwy sposób będziemy mogli odróżnić je w przyszłości. Podpowiadamy, czym różnią się od siebie sprężyny i jakie ich rodzaje wyróżniamy.
Rodzaje sprężyn
Ze względu na kształt można wyróżnić aż sześć rodzajów. Oto one:
Sprężyny naciskowe – nazywane również dociskowymi. Jak sama nazwa wskazuje, są one ściskane w trakcie pracy. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów sprężyn, który charakteryzuje się wysokim poziomem amortyzacji. Najczęściej są wykorzystywane z drutu stalowego (gat. 51 CrV4, EN 10270 SH, EN 10270 SM) lub drutu kwasoodpornego (SANDVIK 12R10, GARBA, AISI 302, 1.4310). Wykorzystywane są w konstrukcjach mechanicznych, dlatego często stosowane są przez branże: motoryzacyjną, meblarską i produkcyjną.
Sprężyny naciągowe – w tym przypadku sprężyna jest rozciągana w trakcie pracy. Ich budowa zawiera charakterystyczne haczyki, które ułatwiają montowanie sprężyn naciągowych w sposób umożliwiający połączenie dwóch elementów. Produkowane są z drutów stalowych i kwasoodpornych o wysokich klasach sprężystości. Wykorzystywane są do produkcji mebli, zabawek, bram, czy ogrodzeń.
Sprężyny skrętne – montowane są najczęściej na trzpieniu w celu wytwarzania momentu obrotowego, ewentualnie służą gromadzeniu energii skrętnej. Ich zakończenia mogą być proste lub posiadać niewielkie haczyki ułatwiające montaż. Do ich produkcji wykorzystuje się te same rodzaje drutu stalowego i kwasoodpornego, co do produkcji sprężyn naciskowych.
Sprężyny talerzowe – jest to mało znany rodzaj sprężyn, które znacznie różnią się swoją budową od pozostałych. Mają kształt talerza i ich zadaniem jest tłumienie obciążeń statycznych i dynamicznych. Do ich produkcji stosuje się taśmy stalowe lub specjalne rodzaje blachy. Ich produkcją zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak WIMET z Katowic.
Sprężyny spiralne – wykonane są z taśmy stalowej i wykorzystuje się je w mechanizmach wymagających dużych skoków zawieszenia bez zwiększania siły w ruchu liniowym. Korzysta się z nich jako akumulatorów energii.
Sprężyny płaskie – najczęściej wykonane są z blachy i taśmy stalowej. Wyróżnia je płaska budowa, na co wskazuje ich nazwa. Poruszają się w ruchu kołowym, dlatego zdarza się, że zastępują one tradycyjne sprężyny skrętne.