Systemy fotowoltaiczne on-grid i off-grid. Porównanie
Instalacje fotowoltaiczne występują w dwóch podstawowych rodzajach: on-grid oraz off-grid. Pierwsze są podłączone do zewnętrznej sieci energetycznej, a drugie to systemy samowystarczalne, które magazynują energię w akumulatorach. Możesz wybrać rodzaj instalacji, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. W poniższym artykule przedstawimy zalety i wady obu rozwiązań.
Dlaczego instalacje fotowoltaiczne typu on-grid są często spotykane?
Wielu inwestorów decyduje się na zakup instalacji on-grid, ponieważ ma ona sporo istotnych zalet. Właściciel instalacji fotowoltaicznej, która zostanie podłączona do sieci energetycznej, staje się tzw. prosumentem. Oznacza to, że może zarówno produkować darmowy prąd z energii słonecznej, jak i przesyłać go do zewnętrznej sieci. Nadwyżki prądu wyprodukowane w trakcie miesięcy letnich można odebrać z sieci wtedy, gdy instalacja będzie pracowała z mniejszą mocą w okresie jesienno-zimowym lub w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na prąd. Korzystanie z systemu on-grid jest zatem po prostu wygodne. Właściciel instalacji nie musi martwić się ewentualnym niedoborem energii elektrycznej, a sam system jest bezobsługowy. Wymaga jedynie podłączenia licznika dwukierunkowego, który kontroluje przepływ prądu z i do domowej instalacji oraz umożliwia rozliczenie się z siecią energetyczną. Należy jednak pamiętać, że postument odbiera z sieci energetycznej od 70% do 80% przekazanej energii (zależnie od mocy instalacji), a reszta stanowi sposób zapłaty dla sieci za magazynowanie prądu. Co więcej, trzeba liczyć się z tym, że instalacja przestanie działać w przypadku awarii sieci, ponieważ jest zasilana płynącym z niej prądem.
Czy opłaca się inwestować w instalację fotowoltaiczną off-grid?
Instalacje fotowoltaiczne niepołączone z siecią zewnętrzną mają swoich zwolenników – pozwalają bowiem uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy prądu. Są też czasem jedyną dostępną opcją na terenach wiejskich i niezurbanizowanych, do których nie sięga jeszcze sieć energetyczna. Wymagają zastosowania akumulatorów, w których mogą być gromadzone nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Jednak w tym przypadku zgromadzona energia powinna być w miarę szybko zużywana. Wyposażenie instalacji w akumulatory powoduje znaczny wzrost kosztów inwestycji. Osoby niezdecydowane może zainteresować instalacja hybrydowa, która jest połączona z siecią oraz wyposażona w akumulatory. To dobra opcja dla osób, które chcą niezależności od sieci, ale również zabezpieczenia na wypadek większego zapotrzebowania na prąd.