W jaki sposób funkcjonuje gruntowa pompa ciepła?
Gruntowe pompy ciepła to jedna z częściej wybieranych alternatyw dla tradycyjnych kotłów lub kominków, pozwalająca na efektywne i stosunkowo tanie pozyskiwanie energii do ogrzewania domów i obiektów użytkowych. Jej praca nie powoduje emisji pyłów i substancji pogarszających stan powietrza oraz przyczyniających się do ocieplenia klimatu. Co ważne, jej instalacja daje możliwość redukcji wydatków przeznaczanych na utrzymanie budynku.
Jaka jest zasada działania pompy ciepła?
Zasadą działania pompy ciepła jest wykorzystanie różnicy temperatur między źródłem dolnym, a więc zasobem, z którego jest czerpana energia, a źródłem górnym, a zatem substancją, do której ma być ona przekazana – może być to zarówno woda krążąca w instalacji centralnego ogrzewania czy woda użytkowa przeznaczona do podgrzania, jak i strumień powietrza stosowany w ogrzewaniu nadmuchowym. Pompa ciepła nie produkuje energii cieplnej, a jedynie odbiera ją i przekształca w formę pozwalającą na jej efektywne spożytkowanie. Urządzenia tego rodzaju mogą pobierać ciepło zmagazynowane w powietrzu, w wodzie albo w gruncie. Ta ostatnia opcja jest uważana za najbardziej stabilną, ponieważ poniżej głębokości przemarzania sięgającej na ogół w naszej strefie klimatycznej co najwyżej na 1,5 metra, podłoże zachowuje temperaturę rzędu przynajmniej kilku stopni powyżej zera przez cały rok. Osoby, decydujące się na montaż urządzenia, które będzie w stanie przez cały rok osiągać odpowiednią wydajność, zwykle wybierają gruntowe pompy ciepła. We Wrocławiu usługi w tym zakresie wykonuje firma Derkon, zajmująca się doborem sprzętu, jego sprzedażą oraz podłączeniem.
W jaki sposób działa gruntowa pompa ciepła?
Gruntowa pompa ciepła odbiera energię zgromadzoną w podłożu za sprawą krążącego w instalacji czynnika chłodniczego, który przepływa przez wymiennik, ogrzewając się, a następnie po sprężeniu oddaje energię do wody w instalacji c.o., ulegając skropleniu i powracając jako ciecz do wymiennika. Pompy gruntowe mogą pracować z dwoma rodzajami wymienników – poziomymi lub pionowymi. Poziome wymienniki ciepła to system rurek, które są umieszczane pod powierzchnią na określonej głębokości, co wymaga stosunkowo dużej przestrzeni wolnej od zabudowy i roślinności. Alternatywą są wymienniki pionowe, w przypadku których sondy umieszcza się w dość głębokich odwiertach, co oznacza wyższy koszt, ale też zabiera zdecydowanie mniej miejsca.
Sprzedażą i montażem gruntowych pomp ciepła zajmuje się firma Derkon. Specjalizuje się również w powietrznych pompach ciepła, a także instalacjach c.o. i wodno-kanalizacyjnych.