W jaki sposób wykonuje się wykopy pod fundamenty?
Jednymi z pierwszych czynności, jakie wykonuje się na placu budowy, są wykopy pod fundamenty. Można samemu podjąć się tego zadania, ale w takim przypadku istnieje większe ryzyko popełnienia błędu. Inwestorzy najczęściej korzystają z usług podwykonawców. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak przebiegają prace budowlane dotyczące wykopów pod fundamenty. Czytaj dalej!
Jakie są rodzaje wykopów pod fundamenty?
Przed rozpoczęciem prac na placu budowy, warto zapoznać się z podstawowym podziałem fundamentów względem głębokości i wymiarów wykopu. Wyróżnia się m.in.:
- wykopy jamiste, których szerokość i głębokość nie przekracza 1,5 m. Tego typu wykopy fundamentowe zazwyczaj są nieduże i płaskie,
- wykopy wąskoprzestrzenne są jednymi z powszechniej stosowanych, a ich szerokość nie może przekroczyć 1,5 m, natomiast głębokość powinna być uwzględniona poniżej poziomu przemarzania gruntu,
- wykopy szerokoprzestrzenne w odróżnieniu od poprzednich, mają szerokość dna fundamentu powyżej 1,5 m. Zazwyczaj stosowane są w przypadku domów podpiwniczonych i muszą być dodatkowo zabezpieczone.
Po zapoznaniu się z rodzajami wykopów pod fundamenty należy dokładnie wytyczyć obrys budynku w taki sposób, by usytuowanie obiektu na posesji było zgodne z projektem. To zadanie zazwyczaj powierzone jest geodecie, który wykonuje odpowiednie pomiary i zapisuje w dzienniku budowy.
W jaki sposób przeprowadzić wykopy pod fundamenty?
Niektórzy decydują się na przeprowadzenie tego typu prac ręcznie przy pomocy łopaty, co jest bardzo czasochłonne. Dużo szybszym sposobem na wykonanie wykopów pod fundamenty jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, np. PHU Ładniak z Gryfic. Za pośrednictwem profesjonalnych i nowoczesnych maszyn: koparek i koparko-ładowarek, prace powierzone fachowcom przebiegają sprawniej i dokładniej. Nadmiar ziemi zostaje wywożony z placu budowy, a pojawiające się duże kamienie w trakcie kopania nie stanowią problemu.
Kiedy najlepiej wykonywać prace ziemne?
Prace ziemne należy zaplanować na okres między kwietniem a październikiem. W tym czasie temperatura jest wyższa, co sprzyja przeprowadzaniu wszelkich działań budowlanych. Warto zaznaczyć, że wykopy pod fundamenty nie powinny mieć miejsca w dni deszczowe. Jednak pogody nie da się przewidzieć, dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć rozpoczęte prace ziemne przed opadami przy pomocy grubej i dużej folii. Wykopy mają tendencję do osuwania się, więc w tym przypadku stosuje się również szalunki. Najczęściej wykorzystuje się drewniane deski szalunkowe, które zabezpieczają przed samoistnym zakopywaniem się wykopu pod fundament.