Zasady działania osadnika gnilnego oczyszczalni ścieków
W każdym budynku użytkowym czy mieszkalnym powstaje pewna ilość ścieków bytowych, które muszą być odpowiednio zutylizowane. Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia obiektu do sieci kanalizacyjnej, alternatywą będzie korzystanie z szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. To drugie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne i tańsze, jeśli chodzi o koszty eksploatacji.
Co daje ekologiczna oczyszczalnia ścieków i jak jest zbudowana?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają w zupełnie inny sposób niż klasyczne szamba bezodpływowe, gromadzące nieczystości płynne do momentu, aż zostaną odebrane przez wóz asenizacyjny. Choć umożliwia to ich stosunkowo łatwe pozbycie się, oznacza też konieczność ponoszenia kosztów wywozu oraz regularnego zamawiania tej usługi oraz pilnowania zapełnienia zbiornika. W przypadku oczyszczalni ekologicznych nieczystości są wstępnie oczyszczane, a następnie przez drenaż rozsączający przekazywane do gruntu. Wywożenie szamba staje się więc zbędne – wóz asenizacyjny jest potrzebny sporadycznie do zebrania osadów gromadzących się w zbiorniku.
Najprostsza oczyszczalnia ekologiczna składa się jedynie z dwóch elementów – osadnika gnilnego oraz drenażu rozsączającego. Osadnik gnilny jest zbiornikiem, do którego trafiają „surowe” ścieki. Jego pojemność jest dobierana w taki sposób, by gromadzące się zanieczyszczenia mogły ulec procesowi sedymentacji, polegającym na oddzielaniu cięższych cząstek stałych, które pod własnym ciężarem opadają na dno. Jednocześnie część zawartości w postaci tłuszczów zostaje odseparowana i unosi się na powierzchni ścieków, tworząc swego rodzaju „kożuch”. W osadniku gnilnym dochodzi także do rozkładu zanieczyszczeń za sprawą fermentacji oraz działania bakterii beztlenowych. W wielu zbiornikach tego rodzaju montowany jest także specjalny kosz filtrujący, który pozwala na wychwytywanie części zanieczyszczeń – głównie tłuszczów. Ze względu na wydzielające się podczas fermentacji gazy osadnik gnilny musi być wyposażony w odpowiednią wywiewkę, pozwalającą na ich wyprowadzanie na zewnątrz.
Jaki osadnik gnilny warto zamontować?
Wybór odpowiedniego osadnika gnilnego wiąże się z koniecznością określenia jego pojemności. Podobnie jak w przypadku szamba szczelnego czy biologicznej oczyszczalni ścieków kluczowy jest sposób użytkowania obiektu oraz liczba osób, które z niego korzystają. W przypadku budynków mieszkalnych przyjmuje się na ogół, że każdy użytkownik wytwarza około 150 l ścieków na dobę, a czas, w jakim muszą one być przechowywane, by mogło dojść do ich właściwego podczyszczenia to 3–5 dni. Minimalna pojemność przypadająca na 1 osobę to więc 450 l. Trwałe i łatwe w montażu osadniki gnilne oferuje m.in. Bio Eden z okolic Łodzi, dostarczając kompletne zestawy, pozwalające na wykonanie całej potrzebnej instalacji.