Aparaty ortodontyczne – sposób na ładne i proste zęby
Ładny i zdrowy uśmiech to nie tylko białe zęby. Istotne znaczenie ma również to, by uzębienie było proste. Dzięki nowoczesnym aparatom ortodontycznym można wyeliminować wady zgryzu. Nie ma przy tym znaczenia, ile lat ma pacjent – każdy wiek jest dobry, by rozpocząć leczenie.
Zalety noszenia aparatu ortodontycznego
Noszenie aparatu ortodontycznego pozwala wyeliminować większość wad zgryzu. Chociaż leczenie bywa skomplikowane i długie to „gra jest warta świeczki”. Pozwala na uzyskanie idealnie równych zębów, poprawiając walory wizualne uśmiechu. Ładny wygląd uzębienia to jednak nie wszystko – efekty noszenia aparatu ortodontycznego wykraczają daleko poza sferę estetyczną. Warto bowiem mieć świadomość, że nieprawidłowy zgryz wpływa negatywnie na kondycję zdrowotną.
Nierówne zęby są bardziej narażone na próchnicę, a dzięki wyleczeniu wady zgryzu prawdopodobieństwo powstawania ubytków jest znacznie mniejsze. Ponadto plusem leczenia ortodontycznego jest możliwość zatrzymania procesu ścierania szkliwa, do którego dochodzi wówczas, gdy krzywe zęby stykają się krawędziami. Należy także pamiętać, że nierówno ułożone zęby powodują nieprawidłowe rozgryzanie i rozdrabnianie pokarmu, w rezultacie czego może dochodzić do powstawania dolegliwości układu pokarmowego i trawiennego.
Przed założeniem aparatu ortodontycznego wybierz gabinet
Zanim pacjent rozpocznie leczenie ortodontyczne, musi wybrać odpowiedni gabinet. Dobrym rozwiązaniem są przychodnie stomatologiczne z kompleksową ofertą, które dzięki temu zapewniają wygodny i szybki dostęp do specjalistów.
Wybierając lekarza ortodontę, istotne znaczenie ma jego doświadczenie oraz umiejętności. Warto wybierać specjalistów posiadających stosowne certyfikaty i kursy świadczące o stale podnoszonych kwalifikacjach. Cena, choć ważna, jest mniej znaczącym kryterium.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Jeszcze kilkanaście lat temu do dyspozycji pacjentów pozostawały wyłącznie ruchome oraz stałe (z metalowymi zamkami) aparaty ortodontyczne. Obecnie ortodoncja oferuje znacznie szerszy zakres, pozwalając na korygowanie wad zgryzu w sposób bardziej nowoczesny.
- Aparaty klasyczne z metalowymi zamkami
Są to aparaty, które przytwierdza się do wszystkich zewnętrznych powierzchni zębów. Składają się z zamków, pierścieni (albo tub) oraz łuków. Z uwagi na fakt, że są metalowe, są bardzo widoczne.
- Aparaty klasyczne z zamkami estetycznymi
Składają się z takich samych elementów jak aparaty metalowe, z tym że zamki wykonane są z porcelany, kryształu lub kompozytu. Ich przewagą jest mniejsza widoczność, więc zęby wyglądają bardziej estetycznie.
- Aparaty lingwalne
Są to aparaty, które wyglądem przypominają klasyczne modele. Różnica polega na tym, że zamki przyklejane są od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne. Warto jednak mieć świadomość, że jest to rozwiązanie z wieloma przeciwwskazaniami, do których należą m.in. choroby przyzębia, niskie zęby, zła higiena, wąskie łuki.
- Aparaty samoligaturujące
Są to nowoczesne aparaty ortodontyczne charakteryzujące się unikalną budową, dzięki której możliwe jest użycie znacznie mniejszej siły przy prostowaniu zębów. Jest to rozwiązanie pozwalające nie tylko zmniejszyć dyskomfort związany z prostowaniem uzębienia, ale także skracające okres leczenia. Tego typu aparaty świetnie sprawdzają się w przypadku osób z chorobami przyzębia.
Warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne w każdym wieku. To krok w stronę ładnych zębów i lepszego samopoczucia.