Charakterystyka stomatologii zachowawczej
Stomatologia zachowawcza, często nazywana także stomatologią ogólną, to podstawowa dziedzina stomatologii. Lekarze dentyści przyjmujący w gabinetach stomatologii zachowawczej zajmują się profilaktyką chorób zębów i przyzębia, a także leczeniem powstałych ubytków. Jaki jest dokładnie zakres prowadzonych działań dowiesz się z naszego artykułu:
Profilaktyka i leczenie choroby próchnicowej
Podstawowym zajęciem lekarzy stomatologów specjalizujących się w stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie chorób wywołanych próchnicą.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz dentysta z Kliniki Stomatologicznej Dentica w Zawierciu: Specjaliści z zakresu stomatologii ogólnej to tak naprawdę stomatologiczni lekarze pierwszego kontaktu. To właśnie u nich wykonuje się wizyty kontrolne, to oni również zajmują się przeprowadzaniem specjalistycznych zabiegów profilaktycznych oraz przeprowadzają leczenie wykrytych ubytków.
Przebieg wizyty w gabinecie stomatologii ogólnej
W trakcie wizyty kontrolnej przeprowadzający badanie lekarz dokładnie określa stan zębów w celu wykluczenia pojawienia się ewentualnych ubytków. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinniśmy przeprowadzać co najmniej 2 razy w roku. Tylko wtedy będziemy mieć bowiem pewność, że wszystkie przeprowadzane przez nas zabiegi higieniczne przynoszą oczekiwane rezultaty i że na żadnym zębie nie rozwija się próchnica. Jeżeli nawet lekarz w trakcie wykonywania badania wykryje gdzieś niepokojące zmiany, będzie mógł w łatwy sposób im zaradzić.
Próchnica rozwija się co prawda w różnym tempie, jednak we wczesnym stadium, kiedy nie powoduje jeszcze żadnych ubytków, jej leczenie może ograniczyć się do wyczyszczenia zęba oraz zabezpieczenia go za pomocą żelu z fluorem. W późniejszych stadiach konieczne jest już borowanie oraz wypełnienie powstałego ubytku plombą, a czasem nawet, gdy bakterie pokonają już zębinę i dostaną się do unerwionej i ukrwionej miazgi zębowej – leczenie kanałowe.
Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, leczeniem skutków zaawansowanej choroby próchnicowej zajmuje się lekarz specjalizujący się w stomatologii zachowawczej.
Zabiegi profilaktyczne
Oprócz leczenia skutków choroby próchnicowej, stomatologia zachowawcza to także wykonywanie szerokiego zakresu zabiegów profilaktycznych, które mają na celu usunięcie gromadzącego się na zębach kamienia oraz płytki nazębnej, wzmocnienie szkliwa zębów oraz ich dodatkowego zabezpieczenia przed rozwojem próchnicy. Do zabiegów profilaktycznych zaliczamy m.in. scaling, piaskowanie, lakowanie i lakierowanie zębów oraz fluoryzację.
Wszystkie te zabiegi mają na celu dodatkowe zabezpieczenie zębów pacjenta przed działaniem bakterii. Oczywiście, jeżeli chcemy, aby nasze zęby były zawsze piękne i zdrowe, nie możemy także zapomnieć o ich regularnym czyszczeniu w domu.