Co warto wiedzieć o rehabilitacji stomatologicznej?
Rehabilitacja stomatologiczna to stosunkowo mało jeszcze znana dziedzina medycyny, którą warto się zainteresować z wielu powodów. Czasami bowiem zdarza się, że dolegliwości w obszarze twarzy i szczęki mają swoje przyczyny w zaburzeniu stawu skroniowo-żuchwowego, co jest przesłanką do rozpoczęcia rehabilitacji stomatologicznej. Czym więc jest ten rodzaj fizjoterapii i dla kogo jest przeznaczony?
Kto powinien zgłosić się na rehabilitację stomatologiczną?
Powodem rozpoczęcia rehabilitacji stomatologicznej są różnego rodzaju bóle zlokalizowane w obrębie twarzy i żuchwy, mające swoje źródło w zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego. Mogą to być m.in.: bóle głowy, bóle okolic szczęki czy uszu, trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych lub ich przeskakiwanie, zwiększone napięcie mięśni karku czy też zgrzytanie zębami, żeby wymienić tylko niektóre z nich. W przypadku takich objawów powinniśmy udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który określi przyczynę dolegliwości i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie ww. stawu skroniowo-żuchwowego, skieruje nas na rehabilitację stomatologiczną.
Jak przebiega rehabilitacja stomatologiczna?
Rehabilitacja taka rozpoczyna się od wizyty diagnostycznej, podczas której terapeuta przeprowadza badanie przedmiotowe, w trakcie którego sprawdza, jaka jest mobilność żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego, tkliwość mięśni oraz stan uzębienia itp. Na przykład na Śląsku można w tym celu udać się do kliniki rehabilitacyjnej Centrum Synergia. Jeżeli specjalista oceni, że przyczyna leży w zaniedbaniach stomatologicznych, trzeba najpierw je usunąć poprzez leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne. Z tego względu fizjoterapeuta powinien współpracować ściśle z innymi specjalistami, jak dentysta czy ortodonta.
Jeżeli natomiast nieprawidłowości spowodowane są przez napięcia mięśniowo-stawowe, rozpoczyna się rehabilitację stomatologiczną. Polega ona na terapii manualnej tkanek miękkich na zewnątrz i wewnątrz twarzy, której celem jest to, aby znormalizować napięcia i zredukować objawy bólowe. W jej trakcie przywracana jest ruchomość w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz kręgosłupa. Pacjent otrzymuje także zalecenia wykonywania konkretnych ćwiczeń, które mają za zadanie wzmacnianie konkretnych partii mięśni oraz rozluźnianie nadmiernie napiętych tkanek. W trakcie terapii należy zwrócić także uwagę na nadmierny stres, który także może przyczyniać się do powstania tego zaburzenia.