Co zrobić, żeby zostać higienistką stomatologiczną?
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna nie tylko do zachowania zdrowych zębów, ale również ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu człowiek. Niestety, mimo bardzo dobrego dostępu do informacji, wciąż wiele osób ignoruje tę kwestię lub nie ma świadomości do jak poważnych konsekwencji mogą prowadzić zaniedbania higieny. Właśnie dlatego powołano zawód higienistki stomatologiczne – jakie są jej główne zadania i co należy zrobić, by móc podjąć pracę w tym charakterze?
Kim jest higienistka stomatologiczna i na czym polega jej praca?
Higienistka stomatologiczna jest osobą posiadającą kwalifikacje uprawniające ją do dbania o higienę jamy ustnej pacjentów zakładów stomatologicznych. Do jej obowiązków należy między innymi:
- Asystowanie podczas zabiegów dentystycznych
- Organizowanie pracy gabinetu stomatologicznego, między innymi dbałość o porządek sprzętu
- Wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej pacjenta na polecenie lekarza
- Promowanie higieny jamy ustnej oraz edukacja zdrowotna
- Organizacja oraz nadzór nad akcjami profilaktyki stomatologicznej, np. fluorowanie zębów dzieci w szkołach oraz przedszkolach
Jak zostać higienistką stomatologiczną?
Wyróżnić można kilka sposobów na zdobycie uprawnień higienistki stomatologicznej. Tytułem tym może posługiwać się osoba, która:
- Posiada średnie wykształcenie medyczne w zawodzie higienistki stomatologicznej
Lub
- Ukończyła policealną szkołę publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskała tytuł zawodowy higienistki stomatologicznej lub dyplom potwierdzając kwalifikacje do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej. Jedną ze szkół niepublicznych prowadzących edukację na kierunku higienistki stomatologicznej jest Dental Service - Pierwsze Niepubliczne Policealne Studium Medyczne w Szczecinie. Wyraźnym atutem tej placówki jest bardzo wysoka zdawalność absolwentów na zewnętrznych egzaminach zawodowych.
- Ukończył studia wyższe na kierunku lub w specjalności higienistka stomatologiczna. W tym przypadku osoba taka zobowiązana jest do odbycia co najmniej 1688 godzin kształcenia w tym zakresie i uzyskania tytułu licencjata
Lub
- Ukończyła studia wyższe na kierunku lub specjalności higiena stomatologiczna, które rozpoczęły się przed dniem 31 sierpnia 2009 roku.
Osoba spełniająca jeden z powyższych warunków może starać się o przyjęcie na posadę higienistki w gabinecie stomatologicznym lub prowadzić własną działalność, polegającą m.in. na prowadzeniu akcji profilaktycznych w szkołach.