Czy kamień nazębny jest szkodliwy?
Czym jest kamień nazębny i jak wpływa na zęby?
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która odkłada się na naszych zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkując zęby w niewłaściwy sposób oraz korzystając z niskiej jakości szczoteczek i past do zębów, nie jesteśmy w stanie pozbyć się płytki bakteryjnej, która gromadzi się tuż nad dziąsłami oraz pod ich powierzchnią, zagrażając zdrowiu zębów i powodując nawracające stany zapalne. Warto wiedzieć, że kamień nazębny powoduje postępujące zmiany chorobowe oraz liczne problemy zdrowotne, które nie dotyczą jedynie jamy ustnej. Ostatecznie konieczne jest specjalistyczne leczenie dziąseł, którym zajmuje się paradontologia. U takich pacjentów szybka pomoc doświadczonego stomatologa pozwala uniknąć utraty zębów oraz postępującego stanu zapalnego, który jest niebezpieczny dla całego organizmu.
Kamień nazębny jest niebezpieczny zarówno dla samych zębów, jak i dziąseł oraz wpływa na pogorszenie ogólnego zdrowia. Jest on siedliskiem chorobotwórczych bakterii, powodujących stan zapalny dziąseł, który może przenieść się zarówno na zęby, jak i kości szczęki. Bagatelizowanie problemów z dziąsłami, które pojawiają się u coraz młodszych osób, powoduje nie tylko nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból, pieczenie i krwawienie dziąseł, ale także jest przyczyną bezzębia i może wiązać się z rozwojem poważnych schorzeń ogólnoustrojowych – wyjaśnia ekspert z Kliniki Stomatologicznej Unimedex ze Szczecina.
Jak uniknąć nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego?
Podstawą w przypadku redukcji kamienia nazębnego jest prawidłowa higiena jamy ustnej, która powinna uwzględniać systematyczne szczotkowanie zębów oraz stosowanie skutecznych past o działaniu redukującym płytkę nazębną. Dzięki dokładnemu oczyszczaniu zębów możliwe jest znaczne ograniczenie odkładania się płytki bakteryjnej oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju schorzeń dziąseł i przyzębia. W przypadku pojawienia się problemów z dziąsłami, które mogą objawiać się krwawieniem, pieczeniem oraz rozpulchnieniem i zaczerwienieniem, trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, który świadczy usługi z zakresu paradontologii.