Czy lakowanie zębów jest konieczne?
Teoretycznie każdy wie, że zęby należy czyścić co najmniej dwukrotnie dziennie, poświęcając na tę czynność za każdy razem kilka minut. W praktyce mało kto stosuje się do tych zasad, a co gorsze – dorośli często przekazują swoje niewłaściwe zwyczaje dzieciom, czego efektem jest powszechny wśród najmłodszych problem próchnicy. To właśnie na dzieciach najczęściej wykonywany jest zabieg lakowania. Na czym on polega i czy jest koniecznością?
Na czym polega lakowanie zębów?
Lakowanie to stosunkowo prosty zabieg z kategorii stomatologii zachowawczej. Polega on na pokryciu zębów specjalnym płynem czyli tak zwanym lakiem, który tworzy na ich powierzchni powłokę uniemożliwiającą odkładanie się płytki nazębnej. Dzięki temu czyszczenie zębów jest prostsze, co przekłada się na skuteczniejszą ochronę jamy ustnej przed próchnicą. Lakier nakładany jest na bruzdy zębów i zagłębienia, w których najczęściej gromadzą się resztki pożywienia i inne zanieczyszczenia, w których mogą rozwijać się bakterie próchnicowe. Lakowanie wykonywane jest zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, dlatego można go bez żadnych przeszkód wykonywać u dzieci, których dopiero wyżynają się zęby mleczne, a więc w wieku 2-3 lat. Kolejne zabiegi powinny być wykonywane regularnie w celu zabezpieczenia pojawiających się kolejnych zębów – zazwyczaj lakowanie wykonuje się do 13 roku życia pacjenta, choć oczywiście możliwe jest lakowanie zębów pacjentów dorosłych. Metoda ta odznacza się wysoką skutecznością i przy zachowaniu prawidłowej higieny pozwala zredukować ryzyko wystąpienia próchnicy o prawie 90%.
Czy lakowanie zębów jest koniecznością?
Lakowanie zębów zazwyczaj kojarzy nam się z zabiegiem wykonywanym u dzieci i młodzieży. To właśnie w ich przypadku lakowanie uznawane jest za zabieg konieczny w profilaktyce próchnicy. Z czego to wynika?
- Dzieci bardzo często nie są w stanie samodzielnie i dokładnie zadbać o higienę jamy ustnej – mów przedstawiciel kliniki stomatologicznej ADent – Wynika to nie tylko z nieprawidłowych nawyków odziedziczonych po rodzicach, ale również faktu, że przez kilkanaście pierwszych lat życia zęby są w fazie wyżynania się. Przez to są szczególnie narażone na próchnicę. Statystyki pokazują, że aż 9 na 10 dzieci w Polsce ma problemy z próchnicą. Lakowanie jest skuteczną metodą zapobiegania jej.
Lakowanie może być również z powodzeniem wykonywane u starszych pacjentów, choć nie odgrywa ono tak istotniej roli, jak w przypadku dzieci.