Czy ósemki zawsze trzeba usunąć?
Ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, potrafią przysparzać wiele problemów. Trudno utrzymywać ich higienę, a poza tym potrafią szkodzić pozostałemu uzębieniu. Istnieje przekonanie, że nie warto ich leczyć, bo i tak najprawdopodobniej zostaną one usunięte przez stomatologa. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy faktycznie ósemek zawsze trzeba się pozbywać?
Czemu służą ósemki?
Ósemki to zęby trzonowe, które – statystycznie rzecz biorąc – wyrastają u ludzi coraz rzadziej. Jest to spowodowane między innymi czynnikami ewolucyjnymi i cywilizacyjnymi. Jeśli jednak już się pojawiają, do zazwyczaj dochodzi do tego między 17. a 25. rokiem życia. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. To, co wyróżnia ósemki na tle innych zębów w jamie ustnej, to między innymi nietypowy kształt oraz równie nietypowa liczba korzeni.
Zęby mądrości wyrastają po to, by wspomagać przeżuwanie niektórych pokarmów. Z dzisiejszego punktu widzenia nie są jednak niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Wręcz przeciwnie, mogą powodować więcej szkód niż pożytku. Nie zawsze tak jest, ale warto mieć tego świadomość.
Czy zawsze trzeba usuwać ósemki?
Mitem jest, że każde ósemki trzeba usuwać. Jeśli wyrosły prawidłowo, „mieszczą się” w szczęce i nie powodują ucisku, to dentysta traktuje je tak jak pozostałe zęby.
Nie u każdego zachodzi potrzeba ekstrakcji zębów mądrości, choć trzeba pamiętać o tym, że o takie trzonowce trzeba szczególnie dbać. Przy codziennym czyszczeniu może to być wyzwanie, bo do najdalej położonych struktur kostnych najtrudniej dociera się szczoteczką.
Niemniej, nie można dopuszczać do tego, by ósemki były zaniedbane i niepotrzebnie się psuły. Dbanie o higienę w wielu przypadkach pozwala uchronić się przed zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Kiedy ósemki stają się problemem?
Warto rozważyć usunięcie ósemek, jeśli:
- nie mieszczą się one w łuku zębowym,
- naciskają na pozostałe uzębienie (przez co jest ryzyko, że dojdzie do stłoczenia zębów i ich przesunięcia),
- są bardzo wyniszczone,
- są zatrzymane.
Z tym ostatnim stomatolodzy (na przykład z gabinetów Vita Centrum) spotykają się dość często. Zęby mądrości są nieprawidłowo ułożone w kości, co objawia się na przykład silnym bólem stawu skroniowo-żuchwowego. Może to prowadzić między innymi do stanów zapalnych, które są bardzo groźne dla zdrowia.
Decyzja o ekstrakcji zębów mądrości powinna jednak zapaść dopiero po skonsultowaniu się z dentystą. Specjalista oceni, jakie jest ryzyko i co należy zrobić, by je zniwelować.