Artykuł sponsorowany
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Codzienna toaleta nie powinna odbywać się bez podstawowej pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli chcesz zachwycać zdrowym uśmiechem i uniknąć problemów z uzębieniem, musisz o nie właściwie zadbać. Prawidłowa higiena obejmuje także wizyty u stomatologów zajmujących się profilaktyką. Usługi tego rodzaju należą do tak zwanej stomatologii zachowawczej, która oprócz zapobiegania, zajmuje się także faktycznym leczeniem zębów.

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Do stomatologii zachowawczej zalicza się wszystkie usługi związane z profilaktyką oraz podstawowym dbaniem o dobry stan jamy ustnej. Zamiennie nazywa się ją również stomatologią ogólną. Jej głównym celem jest zapobieganie powstawaniu próchnicy zębów oraz leczenie już zaatakowanych tkanek twardych.

Można zatem powiedzieć, że jest to dział stomatologii zajmujący się zachowaniem prawidłowej higieny jamy ustnej pacjentów. Systematyczne odwiedzanie gabinetów, takich jak Praktyka Dentystyczno-Implantologiczna pozwala zachować zdrowy wygląd oraz dobry stan uzębienia. Jest to także metoda zapobiegania infekcjom bakteryjnym pojawiającym się wskutek niewłaściwej higieny. Wizyty u stomatologów powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, gdyż nawet osoby zachowujące niezwykłą dbałość o zęby są podatne na ich psucie. Profilaktyka pomaga we wczesnym wykryciu ewentualnych ubytków oraz w szybkim ich wyleczeniu.

Sposoby leczenia zębów w stomatologii zachowawczej

Jak już wspomniano, stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zaatakowanych przez próchnicę zębów. Zabiegi tego rodzaju mają na celu zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się na całą jamę ustną. Do najczęściej stosowanych z nich można zaliczyć:

  • badania kontrolne,
  • leczenie nadwrażliwości i krwawienia dziąseł,
  • oczyszczanie zębów z kamienia,
  • usuwanie płytki nazębnej,
  • polerowanie,
  • lakierowanie,
  • piaskowanie,
  • skaling,
  • leczenie próchnicy,
  • wypełnianie ubytków,
  • leczenie kanałowe,
  • odbudowę korony zębowej.

Zęby, na których próchnica już się pojawiła, można we wczesnym stadium leczyć za pomocą nieskomplikowanych zabiegów. Należy do nich przede wszystkim oczyszczanie zębów z kamienia i osadu oraz nałożenie odpowiedniego preparatu zapobiegającego rozprzestrzenianiu się próchnicy. Jeśli natomiast ubytki są już widoczne, pacjent musi liczyć się z borowaniem oraz ich uzupełnieniem za pomocą plomby. Zaawansowana próchnica, która przedostała się do miazgi zęba, wymaga leczenia kanałowego.

Wszelkie wypełnienia ubytków zębowych odbywają się przy użyciu złota, tworzyw sztucznych, żywic kompozytowych, amalgamantu srebra lub porcelany. Działanie takie pozwala nie tylko na wyleczenie zębów, ale także na zachowanie ich naturalnego wyglądu.

Kategorie
Warto przeczytać
Dłutowanie zęba – na czym polega ten zabieg i kiedy jest potrzebny?
Dłutowanie to jedna z metod chirurgicznego usuwania zębów. Jest ona wykorzystywana w przypadku, gdy nie da się ich usunąć innym sposobem – np. w przypadku złamania zęba, czy zakrzywienia jego korzeni. Chcesz wiedzieć,...
Czy wybielanie zębów jest dla każdego?
Kto z nas nie marzy o białym uśmiechu. Szczególnie że przez lata nagromadzone przebarwienia powodują, że zęby z białych stają się żółte lub szare. Sprzyja temu także palenie papierosów, niewłaściwa dieta lub brak...
Jakie są komplementarne metody badania głębokości kanału zębowego?
Mierzenie głębokości kanału zębowego jest jednym z podstawowych warunków powodzenia leczenia endodontycznego. Pominięcie któregoś z kanałów lub zbyt płytkie opracowanie jego przebiegu i pozostawienie zmienionej...
Znajdź gabinety stomatologiczne
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas