Materiał Partnera
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Właściwa higiena jamy ustnej jest istotnym elementem codziennej dbałości o zdrowie. Dla zachowania zdrowia konieczne są również regularne przeglądy dentystyczne. Stomatologia zachowawcza, określana również mianem ogólnej, obejmuje usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. W szczególności chodzi tu o profilaktykę próchnicy zębów i leczenie ubytków. Dowiedz się, czym jest stomatologia zachowawcza oraz czym konkretnie się zajmuje.

 

Zakres usług stomatologii zachowawczej

Profilaktyką jamy ustnej zajmuje się lekarz dentysta, który ma specjalizację z dziedziny stomatologii zachowawczej. Sprawdza on, czy zęby są zdrowe, nie mają ubytków, a jeśli to konieczne, wdraża niezbędne leczenie. Ewentualne uszkodzenia może zastąpić specjalnie dobranymi wypełnieniami, koronami, implantami bądź mostami.

 

Estetyczna korekta i odbudowa zębów z użyciem materiałów kompozytowych to najpopularniejsze usługi z zakresu stomatologii ogólnej. Ma ona na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się próchnicy oraz uniknięcie bolesnego, oraz często kosztownej kuracji. Obejmuje ona ponadto:

  • badania kontrolne,
  • eliminowanie problemów z krwawieniem dziąseł, nadwrażliwością zębów itp.,
  • usuwanie płytki nazębnej i kamienia,
  • piaskowanie,
  • leczenie pourazowe zębów,
  • odbudowa korony zębowej,
  • leczenie endodontyczne,
  • impregnacja zębów u dzieci.

 

Metody leczenia w stomatologii zachowawczej

Najpopularniejszym zabiegiem stomatologii zachowawczej jest odbudowa utraconych tkanek zębów, a więc stosowanie wypełnień. Są one wykonywane z wielu różnych materiałów, takich jak żywice kompozytowe, porcelana, złoto, tworzywa sztuczne. Jak podkreślają specjaliści Centrum Lekarsko-Stomatologiczne MEDYK, można je bardzo dokładnie dopasować do naturalnego koloru zębów, dzięki czemu są one niewidoczne. Najczęściej używa się wypełnień kompozytowych. Pozwalają na uzyskanie odbudowanego zęba wyglądającego tak jak naturalny.

 

U pacjentów, u których zdiagnozowano znaczne ubytki, można zastosować korony, a więc specjalne nakładki w kształcie zęba. Popularną metodą jest również most, który zapobiega przesuwaniu się zębów i eliminuje przerwę w uzębieniu. Nowoczesną usługą z zakresu stomatologii zachowawczej jest stosowanie implantów, które umożliwiają zastąpienie brakujących lub usuniętych zębów. Implant taki jest mocowany na metalowym trzpieniu w żuchwie lub kości szczęki. Jest on niezwykle trwały i idealnie odwzorowuje swój naturalny odpowiednik. Dzięki takim zabiegom poprawiają się stan zdrowia pacjenta oraz jego wygląd.

Kategorie
Warto przeczytać
Co może oznaczać ból zęba?
Ból zęba objawia się ostrym, dokuczliwym kuciem lub pulsowaniem. Może mieć on różne przyczyny – najczęściej jest to skutek głębokiej próchnicy, odsłonięcia szyjki zęba lub paradontozy. Takiego stanu nie należy...
Czy kamień nazębny jest szkodliwy?
Kamień nazębny odkładający się na zębach stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Wpływa nie tylko na zwiększenie ryzyka rozwoju próchnicy, ale także jest jedną z głównych przyczyn stanów zapalnych dziąseł i...
Jakie są przyczyny powstawania próchnicy?
Próchnica jest problemem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawy tej choroby to nie tylko mniejsza estetyka uzębienia. Rozwój takiego schorzenia prowadzi do trwałego uszkodzenia tkanki zębowej, ubytków w...
Znajdź gabinety stomatologiczne
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas