Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Właściwa higiena jamy ustnej jest istotnym elementem codziennej dbałości o zdrowie. Dla zachowania zdrowia konieczne są również regularne przeglądy dentystyczne. Stomatologia zachowawcza, określana również mianem ogólnej, obejmuje usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. W szczególności chodzi tu o profilaktykę próchnicy zębów i leczenie ubytków. Dowiedz się, czym jest stomatologia zachowawcza oraz czym konkretnie się zajmuje.
Zakres usług stomatologii zachowawczej
Profilaktyką jamy ustnej zajmuje się lekarz dentysta, który ma specjalizację z dziedziny stomatologii zachowawczej. Sprawdza on, czy zęby są zdrowe, nie mają ubytków, a jeśli to konieczne, wdraża niezbędne leczenie. Ewentualne uszkodzenia może zastąpić specjalnie dobranymi wypełnieniami, koronami, implantami bądź mostami.
Estetyczna korekta i odbudowa zębów z użyciem materiałów kompozytowych to najpopularniejsze usługi z zakresu stomatologii ogólnej. Ma ona na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się próchnicy oraz uniknięcie bolesnego, oraz często kosztownej kuracji. Obejmuje ona ponadto:
- badania kontrolne,
- eliminowanie problemów z krwawieniem dziąseł, nadwrażliwością zębów itp.,
- usuwanie płytki nazębnej i kamienia,
- piaskowanie,
- leczenie pourazowe zębów,
- odbudowa korony zębowej,
- leczenie endodontyczne,
- impregnacja zębów u dzieci.
Metody leczenia w stomatologii zachowawczej
Najpopularniejszym zabiegiem stomatologii zachowawczej jest odbudowa utraconych tkanek zębów, a więc stosowanie wypełnień. Są one wykonywane z wielu różnych materiałów, takich jak żywice kompozytowe, porcelana, złoto, tworzywa sztuczne. Jak podkreślają specjaliści Centrum Lekarsko-Stomatologiczne MEDYK, można je bardzo dokładnie dopasować do naturalnego koloru zębów, dzięki czemu są one niewidoczne. Najczęściej używa się wypełnień kompozytowych. Pozwalają na uzyskanie odbudowanego zęba wyglądającego tak jak naturalny.
U pacjentów, u których zdiagnozowano znaczne ubytki, można zastosować korony, a więc specjalne nakładki w kształcie zęba. Popularną metodą jest również most, który zapobiega przesuwaniu się zębów i eliminuje przerwę w uzębieniu. Nowoczesną usługą z zakresu stomatologii zachowawczej jest stosowanie implantów, które umożliwiają zastąpienie brakujących lub usuniętych zębów. Implant taki jest mocowany na metalowym trzpieniu w żuchwie lub kości szczęki. Jest on niezwykle trwały i idealnie odwzorowuje swój naturalny odpowiednik. Dzięki takim zabiegom poprawiają się stan zdrowia pacjenta oraz jego wygląd.