Dlaczego należy niezwłocznie uzupełniać ubytki zębowe?
Ubytkiem zębowym określa się inaczej tzw. dziurę w zębie. Zazwyczaj jest ona spowodowana przez próchnicę, jednak czasami ma swoje źródło również w uszkodzeniach mechanicznych lub chemicznych. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu zęba przez bakterie, należy niezwłocznie uzupełnić ubytki zębowe. Wówczas są one odbudowywane wypełnieniem. Dlaczego to należy to zrobić jak najszybciej? Podpowiadamy.
Jak rozwija się próchnica?
Przez pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia szybko tworzy się płytka nazębna. Ta masa bakterii z czasem twardnieje i tworzy kamień nazębny. Bakterie żywią się głównie cukrem, który przekształcają w kwasy. Kwasy demineralizują szkliwo zębów. Jeśli ta zewnętrzna warstwa zęba stanie się porowata, bakterie wnikają w ząb i mogą go zniszczyć aż do korzenia. Ślina może naprawić drobne uszkodzenia, ponieważ może ponownie gromadzić minerały w zębach. Ale jeśli narażasz zęby na działanie tych kwasów bardzo często i przez długi czas z powodu nadmiernego spożycia cukru i złej pielęgnacji zębów, zaburzasz równowagę między odwapnieniem a naprawą, ubytki zębowe prędzej czy później się u ciebie pojawią.
Przyczyny próchnicy to przede wszystkim:
- nieodpowiednia higiena,
- cukier w diecie,
- geny.
Jak leczy się próchnicę?
Im wcześniej zostanie wykryta próchnica, tym mniej tkanki zęba trzeba będzie poświęcić. Próchnicę we wczesnym stadium można rozpoznać po białych lub brązowych plamach na zębach. W domu zęby należy szczotkować ze wszystkich stron pastą zawierającą fluor dwa razy dziennie po dwie minuty za każdym razem, aby problem się nie pogłębiał. Choć nie zastąpi to wizyty u dentysty.
W zaawansowanych stadiach próchnica dochodzi nie tylko do szkliwa, ale także do zębiny. W takim przypadku zaatakowana tkanka zęba (zarówno w szkliwie, jak i zębinie) jest usuwana, aby zatrzymać próchnicę.
Przed wypełnieniem otworu spowodowanego próchnicą plombą, usuwa się zniszczoną tkankę zęba. Tradycyjną metodą jest wiercenie. Dentysta zazwyczaj używa w tym celu szlifierek diamentowych lub wierteł okrągłych z węglików spiekanych.
W zależności od głębokości „dziury” wiercenie może powodować ból, ponieważ nacisk i wibracje stymulują włókna nerwowe znajdujące się w pobliżu miazgi, także w zębinie. Ciepło generowane przez wiertarkę lub zimną wodę podczas płukania może być również zauważalne i powodować dyskomfort. Aby temu zapobiec, stomatolog zwykle podaje znieczulenie miejscowe przed rozpoczęciem leczenia. To standardowa praktyka w gabinecie Dental Complex. Pozwala to zminimalizować dyskomfort pacjenta.