Materiał Partnera
Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Wielu pacjentów, którym proponuje się zabieg wszczepienia implantu zębowego, podchodzi do tego pomysłu z dystansem. Obawy dotyczą przede wszystkim bólu, a także strachu, że implant mógłby się nie przyjąć. Jednak przy dzisiejszym stanie medycyny tego typu problemy nie istnieją. Ból jest pokonany przez nowoczesne znieczulenie, a tytanowa śruba doskonale zrasta się z kością, nie tworząc żadnych problemów. Jak przebiega taki zabieg?

Diagnostyka wstępna

Zabieg wszczepienia implantu poprzedza dokładna diagnostyka obrazowa. Lekarz skrupulatnie sprawdza stan kości i ustala plan działania. Najważniejsze w takim momencie jest opracowanie sposobu umiejscowienia tytanowej śruby.

Sam zabieg, wykonywany w dobrych klinikach stomatologicznych, takich jak Centrum Stomatologiczne MARGO, trwa około kilkunastu minut. Jednak przedtem należy odsłonić kość szczęki i wywiercić odpowiedni otwór. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza implant, by zainstalował się w zaplanowanej wcześniej pozycji. Po wszystkim mogą być założone szwy na dziąśle, które po zrośnięciu tkanki usuwa się.

W zależności od tego, jaki rodzaj zabiegu był przeprowadzany, należy odczekać odpowiedni czas, aż wszystko się wygoi. Może to trwać zarówno kilka tygodni, jak i miesięcy. Gdy już tkanki się wygoją, przystępuje się do opracowywania planu protetycznego. Polega to na przygotowaniu korony zęba, którą osadzi się na śrubie.

Implant wszczepiany techniką zamkniętą

Wszczepianie implantów techniką zamkniętą jest sposobem, który na początku implant ukrywa pod skórą dziąsła. Po wygojeniu instalowana jest śruba gojąca. Pomaga w ukształtowaniu tkanki wokół implantu. Bardzo często taką śrubę instaluje się w dniu jego wszczepienia. Znacznie skraca to przebieg całej procedury.

Gdy już miejsca osadzenia implantu są wygojone, można przystąpić do instalowania na nich koron, które są doskonałą, naturalnie wyglądającą imitacją własnych zębów. Leczenie implantologiczne jest może długotrwałe i kłopotliwe, ale efekt jest tego wart.

Jak postępować po zabiegu wszczepienia implantów?

Powodzenie zabiegu wszczepienia implantów zależy nie tylko od lekarza, ale również od postępowania samego pacjenta. Powinien on bezwzględnie zastosować się do kilku zasad. Zaleca się na przykład okłady z lodu bezpośrednio po zabiegu. W pierwszych dniach należy powstrzymać się od picia gorących napojów, a także alkoholu. Nie można też palić papierosów. W czasie gojenia się rany trzeba kilka razy płukać jamę ustną specjalnymi, odkażającymi płukankami.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega stomatologia zachowawcza?
Jedną z ważnych dziedzin stomatologii jest stomatologia zachowawcza. To ona pozwala na utrzymanie zdrowia zębów i cieszenie się pięknym, naturalnym uśmiechem do późnej starości. Dzięki stomatologii zachowawczej, która...
Jak leczyć bruksizm?
Bruksizm jest schorzeniem, które dotyka coraz większą część populacji. Ze względu na to, że jego objawy pojawiają się głównie w nocy, często chory nawet nie wie, że cierpi na tą dolegliwość. Taka sytuacja może być...
Dlaczego należy niezwłocznie uzupełniać ubytki zębowe?
Ubytkiem zębowym określa się inaczej tzw. dziurę w zębie. Zazwyczaj jest ona spowodowana przez próchnicę, jednak czasami ma swoje źródło również w uszkodzeniach mechanicznych lub chemicznych. Aby zapobiec dalszemu...
Znajdź gabinety stomatologiczne