Materiał Partnera
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Wizyta u dentysty to dla dziecka bardzo często stresujące przeżycie. Od podejścia rodziców i samego stomatologa zależy tak naprawdę to, czy mały pacjent w dorosłym życiu będzie się bać profilaktycznych przeglądów, czy wręcz przeciwnie – chętnie będzie je praktykować. Jak przygotować malucha do spotkania z dentystą? Jak oswoić strach? Istnieje kilka metod.

Oswajanie z gabinetem od najmłodszych lat

Ważne jest to, by oswajać dziecko z nietypowym dla niego środowiskiem i takie podejście można wdrażać już od drugiego – trzeciego roku życia. Dlatego nie bój się zabierać swojej pociechy na swoją rutynową wizytę na fotelu. Zadbaj o to, by obok znalazła się znajoma osoba, która przypilnuje malucha i będzie go uspokajać, tak by można było skupić się na leczeniu.

Wielu pedagogów wskazuje na konieczność zaznajamiania z gabinetem i z lekarzem, tak by pierwsza wizyta kontrolna nie była szokiem, tylko czymś w miarę naturalnym.

Dobrze jest wybrać takiego dentystę, do którego masz pewność, że poświęci Tobie i Twojemu dziecku odpowiednio dużo czasu i wykaże się cierpliwością. Jest duża szansa, że taki stomatolog sam wyjdzie z inicjatywą i zaprosi dziecko na przykład do policzenia ząbków mamy lub taty albo pokaże swoje narzędzia lub pasty do zębów. Najpierw jednak warto upewnić się, czy na wizytę można przyjść z maluchem.

Nauka i świadomość poprzez zabawę

To na rodzicach spoczywa obowiązek uświadamiania dziecku, jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna. Od tego zależy bowiem, jaki będzie przyszły stosunek pacjenta do corocznych wizyt. Najlepiej już od najmłodszych lat stawiać na naukę poprzez zabawę.

Świetnie sprawdzą się na przykład książeczki z przyjaznymi postaciami, z którymi dziecko może się utożsamić, a które chodzą do dentysty. Taka czytanka na pewno zainteresuje malucha i zainspiruje do samodzielnego odkrywania gabinetu stomatologa

 – tłumaczy specjalista z gabinetów stomatologicznych Ar-Dent.

Można też postawić na domową zabawę w doktora. Zaopatrzcie się w zabawkowy zestaw z lusterkiem, sztucznymi zębami i plombami i wykonujcie z dzieckiem „operacje”. Starajcie się tłumaczyć, że takie czynności nie muszą być bolesne, jeśli wcześniej zostanie wdrożone znieczulenie.

Właściwe podejście

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje taki zawód jak stomatolog dziecięcy. Od „zwykłego” lekarza różni się tym, że specjalizuje się głównie (choć nie tylko) w leczeniu zębów i dziąseł najmłodszych pacjentów.

Wizyta u stomatologa dziecięcego będzie świetnym wyborem na pierwszą wizytę. Taki specjalista ma odpowiednie podejście do dzieci i zna ich potrzeby oraz obawy, więc jest w stanie im sprostać.

Zazwyczaj gabinety oferujące usługi z zakresu stomatologii dla dzieci dysponują też odpowiednimi pomocami dydaktycznymi i metodami, dzięki którym zarówno rutynowa kontrola, jak i leczenie, przebiegają w bezstresowej atmosferze.

Kategorie
Warto przeczytać
Małgorzata Ossowska – profilaktyka, chirurgia oraz protetyka
Profilaktyka, chirurgia stomatologiczna oraz protetyka – to trzy aspekty, w których opiekę zapewnia stomatolog Małgorzata Ossowska. Swoją pracą zajmuje się od ponad piętnastu lat, wykorzystując nieustannie wzbogacane...
Co to jest piaskowanie zębów?
Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Piaskowanie zębów to często wykonywany w gabinecie stomatologicznym zabieg higienizacyjny. Jego efektem jest efekt oczyszczenia i wybielenia. Systematycznie wykonywane...
Jak wygląda usuwanie ósemek?
Ósemki, czyli zęby mądrości sprawiają wiele problemów – bolą, krzywo rosną, rozwija się w nich próchnica lub po prostu nie mieszczą się w szczęce. Często zatem dokonuje się ich ekstrakcji. Dowiedz się, jak wygląda...
Znajdź gabinety stomatologiczne