Jak przygotować się na wizytę z dzieckiem u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty, tak jak u dentysty, jest dla dziecka ważnym i stresującym wydarzeniem. W przypadku pojawienia się problemów z uzębieniem jest ona istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale też możliwości pojawienia się dolegliwości zdrowotnych. Ortodonta to specjalista, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz profilaktyką w tym zakresie. Kiedy warto zaplanować wizytę i jak się do niej przygotować? Zobacz!
Czy pierwsza wizyta u ortodonty wymaga przygotowania?
Prawidłowy przebieg pierwszej wizyty u ortodonty jest niezwykle ważny, o ile nie najważniejszy. Na podstawie uzyskanych informacji i przeprowadzonych badań lekarz przygotowuje plan leczenia, który pozwala pozbyć się problemu, bądź też uchronić przed jego pojawieniem się w przyszłości. Od strony praktycznej przed odwiedzeniem gabinetu wystarczy zadbać o dokładne wyszczotkowanie jamy ustnej dziecka, ale też zabranie ze sobą szczoteczki do zębów. Dużo trudniejsze jest psychiczne przygotowanie pociechy oraz rozwianie jej obaw i wątpliwości. Warto wytłumaczyć dziecku, że w trakcie spotkania ortodonta sprawdzi stan ząbków. Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie będzie ich leczyć – tym zajmuje się dentysta. Ekspert dr n. med. Anna Michalik z Gabinetu Ortodontycznego z Gliwic wyjaśnia, że kluczową rolę odgrywa rozmowa. Nawet maluchy wiele rozumieją, dlatego warto spokojnie i powoli wytłumaczyć każdy etap spotkania.
Należy zadbać nie tylko o przygotowanie dziecka, ale też rodziców. Tak – oni też się stresują. Dlatego, jeżeli nie chcą o niczym zapomnieć, powinni spisać na kartce wszystkie pytania i kwestie niezbędne do poruszenia ze specjalistą. Znacznie ułatwi to przebieg wizyty, ale też pozwoli poznać problemy ortodontyczne u dziecka.
Kiedy należy zaplanować pierwszą wizytę?
Specjaliści zalecają, by pierwsze spotkanie z ortodontą odbyło się około siódmego roku życia. Oczywiście, jeśli inny lekarz bądź rodzic zauważą nieprawidłowości – można się na nie umówić wcześniej. Istotne jest szybkie rozpoznanie problemu. Jedynym powodem wizyty nie muszą być krzywe ząbki. Konsultację, a później leczenie ortodontyczne należy przeprowadzić, gdy dziecko:
ma trudności z zamykaniem ust,
ma stale otwartą buzię,
zgrzyta zębami bądź je zaciska,
oddycha przez usta,
ma trudności z wymową głosek,
ma duże szpary między zębami,
ma asymetrię twarzy,
nie radzi sobie z gryzieniem lub przeżuwaniem pokarmów.
Wspomniane objawy powinny zmobilizować rodziców do jak najwcześniejszej wizyty, podczas której zostanie wdrożone właściwe leczenie. Wybierając odpowiedni gabinet, warto postawić na sprawdzony punkt, gwarantujący nie tylko profesjonalne leczenie, ale też dbający o dobre samopoczucie małych pacjentów.