Jak się przygotować do rentgena stomatologicznego?
Zdjęcie rentgenowskie zębów to niezbędny element diagnostyczny stosowany w pracy stomatologa. Pozwala ono zobrazować i ocenić stan zębów i ich korzeni, tkanki kostnej żuchwy, tkanek miękkich, a nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Różnego typu zdjęcia rtg stomatologiczne możemy wykonać w wielu klinikach i przychodniach, jak też pracowniach rentgenodiagnostyki. Czy rentgen stomatologiczny wymaga specjalnego przygotowania? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Kiedy wykonuje się rentgen stomatologiczny?
Istnieją różne rodzaje zdjęć rentgenowskich zębów, które zleca się, gdy wystąpią ku temu powody. I tak np. zdjęcie pojedynczego zęba wykonuje się w sytuacji, gdy jest potrzeba dokładnej oceny zaawansowania próchnicy, jak również przed i po leczeniu kanałowym, a więc w toku leczenia endodontycznego. Z kolei zdjęcie panoramiczne zębów, zwane inaczej pantomogramem, wykonuje się m.in. przy okazji leczenia ortodontycznego i protetycznego. Pozwala ono na ocenę tkanek kostnych całych łuków zębowych. Jest też konieczne przed wszczepieniem implantów oraz w sytuacji podejrzenia dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Z racji tego, że każde zdjęcie rtg jest związane z ekspozycją na promienie rentgenowskie, nie powinno być wykonywane w przypadku kobiet ciężarnych. Warto też mieć na uwadze, że dawka promieniowania podczas zdjęcia panoramicznego jest większa niż podczas zdjęcia pojedynczego zęba, dlatego pantomogram powinno się wykonywać w uzasadnionych przypadkach. Osoby z Poznania i okolic profesjonalne zdjęcia rentgenowskie zębów wykonają na przykład w pracowni rentgenodiagnostyki stomatologicznej.
Na czym polega przygotowanie do rtg stomatologicznego?
Oprócz wysokiej wartości diagnostycznej, zaletą zdjęć rentgenowskich u stomatologa jest to, że nie trzeba się do niech jakoś szczególnie przygotowywać. Przed wykonaniem pantomogramu należy jedynie pamiętać o zdjęciu wszelkich elementów metalowych, jak: spinki, biżuteria czy ruchome aparaty ortodontyczne oraz aparaty słuchowe. Przed wykonaniem zdjęcia rtg, pacjent zakłada specjalny ołowiany fartuch, którego zdaniem jest ochrona przed promieniowaniem. Podczas wykonywania zdjęcia natomiast nie należy się ruszać, a wszelkie dodatkowe instrukcje pacjenci otrzymują na miejscu przed badaniem.