Jakie są przyczyny powstawania próchnicy?
Próchnica jest problemem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawy tej choroby to nie tylko mniejsza estetyka uzębienia. Rozwój takiego schorzenia prowadzi do trwałego uszkodzenia tkanki zębowej, ubytków w jamie ustnej oraz bólu. Następstwem tego jest najczęściej konieczność ekstrakcji zęba lub leczenia stomatologicznego. Jak uniknąć próchnicy i związanej z nią demineralizacji tkanek zęba? Oto kilka faktów!
Poznaj przyczyny próchnicy i unikaj ich!
Aby skutecznie zapobiegać jakiemuś zjawisku, należy najpierw poznać jego przyczyny. W przypadku próchnicy podłożem są najczęściej ściśle określone czynniki, których można uniknąć.
W czołówce przyczyn próchnicy znajduje się wielokrotnie wspominany cukier, który poprzez przyleganie do szkliwa powoduje jego osłabienie. Następnym etapem jest powolny rozwój tej choroby i destrukcja zębów.
– Ważną i potwierdzoną przez stomatologów przyczyną demineralizacji zębów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Poprawne mycie zębów może w dużej mierze przyczynić się do usunięcia bakterii i cukrów powodujących ich demineralizację. W praktyce więc warto często myć zęby, używając do tego odpowiednio dobranej pasty i płynu. Choć takie działanie wydaje się bardzo proste, w wielu przypadkach jest wystarczające, aby zapobiec próchnicy – informuje pracownik Kliniki Dentystycznej VillaDent z Gorzowa Wielkopolskiego.
Warto także wspomnieć o genetycznych przyczynach tego schorzenia. I choć z genami nie wiele można zrobić, to wiedząc o tym, że podobny problem często występował u członków rodziny, należy szczególnie zadbać o aspekty związane z profilaktyką.
Kolejną przyczyną próchnicy jest także niewłaściwe leczenie zepsutych zębów, które mogą powodować demineralizację pozostałych elementów uzębienia. Łatwo domyślić się, że aby tego uniknąć, należy często kontrolować stan jamy ustnej.
Jak zapobiegać próchnicy – kilka rad w pigułce
W nawiązaniu do przyczyn próchnicy należy wspomnieć także o sposobach na jej uniknięcie. Aby zabezpieczyć uzębienie przed tak bardzo niechcianą demineralizacją, warto zastosować się do kilku prostych zasad. Są to m.in.:
- ograniczenie spożycia słodyczy i słodkich napojów,
- częste mycie zębów (najlepiej po każdym posiłku),
- używanie nici dentystycznej, która usuwa zanieczyszczenia spomiędzy zębów,
- stosowanie płynów do płukania jamy ustnej,
- wizyty kontrole u stomatologa.
Jak zapobiegać próchnicy u małych i większych dzieci?
W przypadku małych dzieci, które jeszcze same nie myją zębów, należy regularnie czyścić ich jamę ustną wraz z językiem. U większych pociech warto wprowadzać ten nawyk, używając do tego zachęcającej szczoteczki oraz smakowitej pasty. Konsekwencja w działaniu jest w tym przypadku na wagę złota, a nabyte nawyki związane z higieną jamy ustnej pozostają u człowieka najczęściej na całe życie.