Materiał Partnera
Lakowanie zębów - jakie są wskazania i na czym to polega?

Lakowanie zębów - jakie są wskazania i na czym to polega?

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który powinien być wykonywany u dzieci już po wyrżnięciu pierwszych i drugich zębów trzonowych. Dzięki lakowaniu możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy nawet o 90%, a co więcej zabieg pozwala na łatwiejszą higienę jamy ustnej. Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu lakowania zębów oraz na czym to polega?

Dlaczego przeprowadza się zabieg lakowania?

Powierzchnia żująca zębów trzonowych nie jest całkowicie gładka. Zęby te naturalnie mają zagłębienia i bruzdy. Są to miejsca, do których dotarcie szczoteczką jest utrudnione, a często niemożliwe, zwłaszcza w przypadku dzieci. W związku z tym zalegają w nich resztki pokarmowe oraz płytka nazębna, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju próchnicy. Bruzdy, choć najczęściej dotyczą zębów trzonowych, mogą znajdować się również na zębach przedtrzonowych.

Pierwsze zęby trzonowe, tak zwane szóstki, wyrzynają się u dzieci zwykle w 6-7 roku życia, choć zakres ten może być różny. Kiedy ząb wyjdzie całkowicie z dziąsła, można przeprowadzić zabieg lakowania, który jest jednym z elementów stomatologii zachowawczej.

Wskazania do wykonania lakowania

Wskazaniem do wykonania zabiegu lakowania jest przede wszystkim pojawienie się pierwszych stałych zębów trzonowych. Lakiem wypełnia się wszystkie naturalne szczeliny i bruzdy występujące na zębach, w szczególności te głębokie i wąskie, w których mogą gromadzić się resztki pożywienia. Lakowaniu zostają poddane również anatomiczne zagłębienia i otwory znajdujące się na zębach.

Choć lakowanie jest zabiegiem na stałe, niezbędne jest przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych oraz uzupełnianie laku. Dzięki temu ryzyko rozwoju próchnicy może zostać zminimalizowane aż w 90%. Ważne jest jednak, aby lakowanie przeprowadzić, zanim próchnica zacznie się rozwijać, choć w przypadku niewielkiej próchnicy zęba możliwe jest wykonanie lakowania poszerzonego, polegającego na punktowym oczyszczeniu powierzchni zęba, zabezpieczeniu go oraz zalakowaniu pozostałych bruzd.

Na czym polega lakowanie?

Czas przejść do samego zabiegu lakowania. Przede wszystkim jest to zabieg bezbolesny – dlatego dzieci nie powinny się niczego obawiać. Co więcej, istnieje możliwość wybrania koloru laku, dzięki czemu wizyta u stomatologa jest mniej stresująca. Zabieg wykonywany jest przez lekarza dentystę, higienistkę lub asystentkę stomatologiczną. Trwa nie dłużej niż kilka minut dla jednego zęba.

W trakcie lakowania ząb jest dokładnie oczyszczany i osuszany – mówi specjalista z gabinetu dentystycznego Vadamko z Koszalina. – Zabieg odbywa się w całkowitej izolacji od śliny – brak zachowanej suchości może doprowadzić do utraty założonego laku. Następnie nakłada się lak oraz rozprowadza w zagłębieniach, aby powierzchnia zęba była gładka. Kolejnym krokiem jest naświetlanie lampą polimeryzacyjną, w celu utwardzenia preparatu. Na końcu osoba wykonująca lakowanie weryfikuje szczelność laku oraz powtarza procedurę na kolejnych zębach – dodaje ekspert.

Korzyści z lakowania zębów

Zalakowanie zębów niesie ze sobą liczne korzyści. Przede wszystkim powierzchnia zębów jest gładka i nie ma na nich bruzd i zagłębień, w których mogą gromadzić się reszty pożywienia, płytka nazębna oraz bakterie. Tym samym w zagłębieniach nie pojawia się próchnica. Utrzymanie higieny jamy ustnej jest wówczas znacznie łatwiejsze. Co więcej, w skład laku może wchodzić fluor, który zwiększa odporność zębów na próchnicę, nasila ich mineralizację oraz wzmacnia szkliwo. Zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów.

Należy jednak pamiętać, że lakowanie nie jest zabiegiem, który całkowicie uwolni od próchnicy zębów. Lak chroni jedynie bruzdy i szczeliny, nie zaś powierzchnię styczną zębów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka: szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów. Tylko wówczas będą one zdrowe, a tym samym w przyszłości nie pojawi się konieczność wdrożenia bardziej inwazyjnego leczenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Przyczyny i leczenie krwawienia dziąseł
Krwawiące dziąsła to powszechny problem, którego nie wolno nigdy lekceważyć. Powtarzające się urazy w jamie ustnej i nadwrażliwość mogą świadczyć o występowaniu poważnych chorób, w tym paradontozy lub cukrzycy. Dowiedz...
Trzy problemy z zębami – jak je wyeliminować?
Powszechnie uważa się, że próchnica jest największym wrogiem uzębienia. Okazuje się jednak, że osiągnięcie idealnego uśmiechu uniemożliwia jeszcze kilka problemów. Są to: stany zapalne dziąseł, nadwrażliwość zębowa oraz...
Na czym polega lakowanie zębów?
Wszystkim rodzicom zależy na zdrowiu swoich pociech. Dlatego powinni oni zwracać szczególną uwagę na stan uzębienia dzieci i zapobiegać rozwojowi próchnicy. W tym celu warto zdecydować się na lakowanie zębów. Trzeba je...
Znajdź gabinety stomatologiczne