Materiał Partnera
Leczenie tyłozgryzu w Gabinecie Ortodontycznym Beaty Kaiser-Ziorkiewicz

Leczenie tyłozgryzu w Gabinecie Ortodontycznym Beaty Kaiser-Ziorkiewicz

Tyłozgryz to jedna z najczęściej diagnozowanych wad zgryzu. Zazwyczaj rozpoznaje się ją u dzieci w wieku szkolnym, choć boryka się z nią również gros nastolatków i osób dorosłych. Leczenie tyłozgryzu można rozpocząć w każdym wieku. Specjalista z Gabinetu Ortodontycznego Beaty Kaiser-Ziorkiewicz opowie, dlaczego warto to zrobić i jak przebiega tego typu terapia. Zapraszamy do lektury!

Czym jest tyłozgryz?

Tyłozgryz to wada zgryzu, która rozwija się w okresie wczesnego dzieciństwa. Jest konsekwencją nieprawidłowego rozwoju kości szczęki górnej i żuchwy oraz szkodliwych nawyków takich jak np. ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Jak informuje specjalista z Gabinetu Ortodontycznego Beaty Kaiser-Ziorkiewicz – tyłozgryz charakteryzuje się nieprawidłowym ustawieniem szczęki górnej w stosunku do żuchwy. W normalnych warunkach zęby górne delikatnie stykają się z dolnymi. W przypadku tyłozgryzu nie jest to możliwe. Ta wada zgryzu może występować pod różnymi postaciami. Mowa tu o:

  • tyłozgryzie całkowitym, gdzie dolny łuk zębowy jest całkowicie cofnięty,

  • tyłozgryzie rzekomym, w którym cofają się jedynie dolne zęby przednie,

  • tyłozgryzie częściowym, gdzie wysunięcie górnej wargi i części podnosowej spowodowane jest przez nieprawidłowy rozwój szczęki w stosunku do czaszki.

Najbardziej zaawansowaną formą tyłozgryzu jest tyłożuchwie morfologiczne – szkieletowa wada zgryzu. Powoduje ona znaczne zmiany w budowie żuchwy.

Dlaczego należy leczyć tyłozgryz?

Tyłozgryz może zaburzać symetrię rysów twarzy i zniekształcać uśmiech. Poza oczywistymi defektami kosmetycznymi powoduje też wiele dolegliwości zdrowotnych. Tyłozgryz często odpowiada za:

  • dokuczliwe bóle migrenowe,

  • szybsze ścieranie się zębów,

  • trudności w rozdrabnianiu pokarmów, a co za tym idzie – ich utrudnione trawienie,

  • trudności w efektywnym czyszczeniu zębów

  • przeciążenie stawów żuchwy.

W Gabinecie Ortodontycznym w Gdyni z powodzeniem leczy się nawet najpoważniejsze odmiany tyłozgryzu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wysoko wykwalifikowana kadra lekarska oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego i metod terapeutycznych. Na czym polega leczenie tyłozgryzu? Zwykle stosuje się w tym celu aparat ortodontyczny. U dzieci najczęściej są to aparaty ruchome, a u dorosłych – stałe. Zadaniem konstrukcji jest wyrównanie położenia szczęki górnej względem dolnej. Dużo rzadziej w terapii tyłozgryzu stosuje się metody chirurgiczne, choć i takie dostępne są w Gabinecie Ortodontycznym Beaty Kaiser-Ziorkiewicz.

Opracowanie:
Kategorie
Warto przeczytać
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Codzienna toaleta nie powinna odbywać się bez podstawowej pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli chcesz zachwycać zdrowym uśmiechem i uniknąć problemów z uzębieniem, musisz o nie właściwie zadbać. Prawidłowa higiena obejmuje...
Przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł to pierwszy stopień choroby dziąseł. Jest ono spowodowane płytką nazębną, która powstaje na powierzchni zębów. Jeśli nie usuwamy jej regularnie, jej nadmiar zaczyna drażnić tkankę dziąseł, a to...
Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?
Piękny uśmiech to bez wątpienia jeden z najważniejszych atrybutu wyglądu każdego człowieka. Równe, jasne zęby znacząco podnoszą atrakcyjność, z drugiej strony nietrudno wyobrazić sobie jak na ogólny wygląd wpływają...
Znajdź gabinety stomatologiczne