Leczenie tyłozgryzu w Gabinecie Ortodontycznym Beaty Kaiser-Ziorkiewicz
Tyłozgryz to jedna z najczęściej diagnozowanych wad zgryzu. Zazwyczaj rozpoznaje się ją u dzieci w wieku szkolnym, choć boryka się z nią również gros nastolatków i osób dorosłych. Leczenie tyłozgryzu można rozpocząć w każdym wieku. Specjalista z Gabinetu Ortodontycznego Beaty Kaiser-Ziorkiewicz opowie, dlaczego warto to zrobić i jak przebiega tego typu terapia. Zapraszamy do lektury!
Czym jest tyłozgryz?
Tyłozgryz to wada zgryzu, która rozwija się w okresie wczesnego dzieciństwa. Jest konsekwencją nieprawidłowego rozwoju kości szczęki górnej i żuchwy oraz szkodliwych nawyków takich jak np. ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Jak informuje specjalista z Gabinetu Ortodontycznego Beaty Kaiser-Ziorkiewicz – tyłozgryz charakteryzuje się nieprawidłowym ustawieniem szczęki górnej w stosunku do żuchwy. W normalnych warunkach zęby górne delikatnie stykają się z dolnymi. W przypadku tyłozgryzu nie jest to możliwe. Ta wada zgryzu może występować pod różnymi postaciami. Mowa tu o:
tyłozgryzie całkowitym, gdzie dolny łuk zębowy jest całkowicie cofnięty,
tyłozgryzie rzekomym, w którym cofają się jedynie dolne zęby przednie,
tyłozgryzie częściowym, gdzie wysunięcie górnej wargi i części podnosowej spowodowane jest przez nieprawidłowy rozwój szczęki w stosunku do czaszki.
Najbardziej zaawansowaną formą tyłozgryzu jest tyłożuchwie morfologiczne – szkieletowa wada zgryzu. Powoduje ona znaczne zmiany w budowie żuchwy.
Dlaczego należy leczyć tyłozgryz?
Tyłozgryz może zaburzać symetrię rysów twarzy i zniekształcać uśmiech. Poza oczywistymi defektami kosmetycznymi powoduje też wiele dolegliwości zdrowotnych. Tyłozgryz często odpowiada za:
dokuczliwe bóle migrenowe,
szybsze ścieranie się zębów,
trudności w rozdrabnianiu pokarmów, a co za tym idzie – ich utrudnione trawienie,
trudności w efektywnym czyszczeniu zębów
przeciążenie stawów żuchwy.
W Gabinecie Ortodontycznym w Gdyni z powodzeniem leczy się nawet najpoważniejsze odmiany tyłozgryzu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wysoko wykwalifikowana kadra lekarska oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego i metod terapeutycznych. Na czym polega leczenie tyłozgryzu? Zwykle stosuje się w tym celu aparat ortodontyczny. U dzieci najczęściej są to aparaty ruchome, a u dorosłych – stałe. Zadaniem konstrukcji jest wyrównanie położenia szczęki górnej względem dolnej. Dużo rzadziej w terapii tyłozgryzu stosuje się metody chirurgiczne, choć i takie dostępne są w Gabinecie Ortodontycznym Beaty Kaiser-Ziorkiewicz.