Metody odbudowy braków zębowych - proteza czy implant?
Wiele osób boryka się z problemem braku w uzębieniu, które poza względami estetycznymi może mieć także poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego w przypadku posiadania takiego problemu, należy braki niezwłocznie uzupełnić. Kliniki stomatologiczne oferują szeroki wachlarz rodzajów uzupełnień braków w uzębieniu. Najpopularniejsze z nich to protezy ruchome i protezy stałe, w tym protezy oparte o implanty. Którą metodę wybrać?
Skutki braków w uzębieniu
Dla wielu osób ogromną wadą braków w uzębieniu są względy estetyczne, przez które wstydzą się uśmiechać, a w skrajnych przypadkach – wychodzić z domu. Jest to bardzo poważny problem, jednak konsekwencje braków w uzębieniu mogą być o wiele poważniejsze dla naszego zdrowia. Ubytek nawet jednego zęba może doprowadzić do zmian w jamie ustanej, które są nieodwracalne. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do przesunięcia kolejnych zębów, a to z kolei prosta droga do utraty kolejnych zębów. Poza tym, braki w uzębieniu powodują także problemy ze zgryzem, zmiany w mięśniach twarzy i proporcjach wargi, wady wymowy, a także problemy żołądkowe – niedokładnie przeżuty pokarm powoduje wiele zaburzeń w układzie pokarmowym. Dlatego też w przypadku stracenia zęba, niezależnie od powodu, należy niezwłocznie pomyśleć o jego rekonstrukcji.
Czym jest proteza?
Proteza ruchoma to jeden z najpopularniejszych sposobów na odbudowę braków w uzębieniu. Jest to bardzo powszechne rozwiązanie między innymi z powodów ekonomicznych – protezy ruchome nie kosztują tyle, co oprotezowanie stałe. Jeśli zostaną ona wykonane z dobrych materiałów i prawidłowo dopasowane do warunków w jamie ustnej, mogą być zupełnie niewidoczne. Proteza umożliwia odtworzenie kilku zębów jednocześnie, stąd jest to metoda często stosowana przez osoby starsze. Polega na odtworzeniu zębów, które montowane są na płytce, umieszczanej w jamie ustnej. Mimo swojej powszechności, warto zwrócić uwagę na wady protezy ruchomej – musimy ją w pewnych sytuacjach zdejmować, może być ona przyczyną chorób przyzębia, ma mniejszą stabilizację oraz należy ją w odpowiedni sposób czyścić. Proteza nie zapobiega zanikowi kości, musi być wymieniana co ok. 5 lat. Podczas spożywania pokarmów należy unikać twardych bądź lepkich produktów. Może przyczynić się również do stresu – pacjenci często obawiają się, że proteza wypadnie z jamy ustnej w najmniej stosownym momencie. Co jest więc lepszym rozwiązaniem od protezy?
Na czym polega odbudowa zęba na implancie?
Rozwiązaniem droższym, jednak o wiele wygodniejszym i zdrowszym dla pacjenta, jest odbudowa zęba za pomocą protez ruchomych np. wspartych na implantach. Implant jest tytanową śrubą, która umieszczana jest chirurgiczne w kości, dzięki czemu można odbudować jeden lub kilka brakujących zębów. Mimo większego kosztu od protezy, rozwiązanie w postaci implantów wykazuje szereg korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim implant służy przez wiele lat, a w wielu przypadkach również dożywotnio. Nie ma więc potrzeby ich wymiany. Osoby borykające się z brakiem uzębienia i zdecydowane na rekonstrukcję zębów w postaci implantów powinny zgłosić się do dobrej kliniki dentystycznej, np. polecanej kliniki ELLMED.pl. Implanty charakteryzuje doskonałe dopasowanie i stabilizacja, nie ma możliwości, aby implant się przesunął. Higiena jamy ustnej wygląda podobnie, jak w przypadku "własnych" zębów. Implanty minimalizują także zanikanie kości, a ich posiadanie nie wiąże się w żaden sposób z ograniczeniami dietetycznymi.