Na czym polega lakowanie zębów i kiedy się je stosuje?
Nowoczesne gabinety dentystyczne oferują swoim pacjentom usługi nie tylko z zakresu stomatologii zachowawczej. Do realizowanych przez nie zabiegów należą również czynności w ramach profilaktyki i higieny jamy ustnej. Ich przykładem jest między innymi lakowanie zębów. Sprawdź, na czym ono polega i w jakim celu jest wykonywane. Zapraszamy do lektury.
Czym jest lakowanie zębów?
Jak już wspomnieliśmy, lakowanie zębów jest zabiegiem z zakresu profilaktyki i higieny będącej jedną z kategorii usług oferowanych przez nowoczesne gabinety stomatologiczne. Dbanie o swój uśmiech poprzez zapobieganie powstawaniu chorób zębów i dziąseł pozwala na uzyskanie doskonałych efektów w postaci zdrowego i silnego uzębienia. Na profilaktykę z tym związaną składa się pielęgnacja jamy ustnej, odpowiednia dieta, profesjonalne oczyszczanie zębów, fluoryzacja, a także opisywane w naszym artykule lakowanie bruzd zębowych.
Zabieg ten, realizowany między innymi przez dentystów z Gdańska, polega na pokryciu bruzd, szczelin i zagłębień specjalnym materiałem – lakiem szczelinowym. Wykonywany jest w zdrowych zębach stałych i mlecznych – na powierzchniach żujących i otworach ślepych w zębach trzonowych stałych i mlecznych, w zębach przedtrzonowych oraz zagłębiania górnych bocznych siekaczy stałych. Właśnie te miejsca, ze względu na swoją budowę anatomiczną, są szczególne narażone na zaleganie w nich resztek pokarmowych, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Ważne jednak, by lakowanie zębów zostało przeprowadzone jak najwcześniej od momentu ukazania się bruzdy, szczeliny lub zagłębienia w zębie, ale tylko wtedy, kiedy ząb jest na tyle wyrżnięty, by można go było odizolować od dostępu śliny. Opisywany zabieg jest więc jedną z metod zapobiegania próchnicy.
Jakie są rodzaje laków i jak przebiega zabieg lakowania zębów?
Do lakowania zębów wykorzystywane są różne materiały, a ich dobór zależy między innymi od tego, jakie laki są stosowane w konkretnych gabinetach stomatologicznych, takich jak gabinety z Gdańskiego Centrum Stomatologicznego. Możliwe jest użycie żywicy, cementów szklano-jonomerowych oraz laków kompozytowych (typu flow).
Odmienny może być również przebieg zabiegu lakowania bruzd zębowych. Wśród stosowanych w tym zakresie metod pracy wyróżnia się lakowanie klasyczne (wykonywane na zębach bez próchnicy), lakowanie poszerzone (wykonywane na zębach z niewielką próchnicą początkową) oraz lakowanie kolorowe (służące do zapobiegania próchnicy bruzd i otworów ślepych w zębach trzonowych mlecznych).