Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Statystyki nie kłamią – zdecydowania większość z nas boryka się z problemem próchnicy zębów. O ile wcześnie wykryta nie stanowi większego problemu, o tyle niezauważona lub nieleczona potrafi doprowadzić do poważnych ubytków, a nawet nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Wówczas jedynym ratunkiem przed usunięciem zęba staje się leczenie kanałowe. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega.
Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, obejmuje usunięcie miazgi, oczyszczenie i wypełnienie specjalnym materiałem kanałów i komory zęba. Jest zatem niezbędne, gdy miazga ulega zakażeniu, ponieważ tkanka ta nie podlega regeneracji, a przy tym jest bogato unerwiona, więc stany zapalne w jej obrębie są bardzo bolesne. W gabinetach stomatologicznych, takich jak oferująca leczenie kanałowe Klinika Uśmiechu w Łodzi, endodoncję przeprowadza się w przypadku zapalenia lub martwicy miazgi zębowej, próchnicy wtórnej czy urazów zębów skutkujących odsłonięciem miazgi (złamania, zwichnięcia). Czasem leczenie endodontyczne jest niezbędne przed wykonaniem mostu lub korony zęba.
Leczenie kanałowe krok po kroku
Leczenie kanałowe zaczyna się od dokładnej diagnostyki. W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie chorego zęba, umożliwiające ocenę stanu jego korzeni. Właściwa endodoncja składa się z kilku etapów:
- usunięcie zmian próchniczych;
- zatrucie (dewitalizacja) miazgi lub usunięcie zainfekowanej miazgi w znieczuleniu;
- dokładne oczyszczenie i odkażenie opracowanych kanałów;
- szczelne wypełnienie kanałów gutaperką, czyli żywicą z drzewa gutaperkowego;
- odtworzenie zęba – kompozytem lub uzupełnieniem protetycznym.
Po zakończeniu leczenia, a czasem również w jego trakcie, wykonuje się kolejne zdjęcie RTG, by skontrolować wypełnienie kanałów. Efektem postępowania endodontycznego jest ustąpienie dolegliwości bólowych i uratowanie zęba, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty. Dzięki stosowanym obecnie metodom leczenia i znieczulenia endodoncja jest zabiegiem niemal bezbolesnym, a przy tym przebiegającym szybko – zwykle wystarczą dwie wizyty.
Czym jest endodoncja mikroskopowa?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to nowoczesny sposób na opracowanie i wypełnienie kanałów. Dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu znacznie wzrasta precyzja wykonywania zabiegu, a ryzyko powikłań i nieprawidłowości gwałtownie spada. Wielokrotne powiększenie pola zabiegowego pozwala na dokładne oczyszczenie i szczelne uzupełnienie kanałów, podnosi komfort pracy lekarza i skraca czas leczenia endodontycznego.