Na czym polega zachowawcze leczenie zębów?
Jedną z dziedzin, którymi zajmuje się każdy dentysta, jest stomatologia zachowawcza. Skupia się ona na zapobieganiu i leczeniu skutków próchnicy zębów. Ma na celu utrzymać estetyczne i zdrowe uzębienie pacjenta przez jak najdłuższy czas. Leczenie zachowawcze wiąże się często z innymi procedurami, np. leczeniem kanałowym, skalingiem, piaskowaniem i lakierowaniem. Na czym dokładnie polega leczenie zachowawcze?
Czym jest leczenie zachowawcze?
Leczenie zachowawcze, jako procedura w ramach stomatologii zachowawczej, polega na usunięciu tych tkanek twardych zęba, które zostały uszkodzone w wyniku próchnicy. Oczyszczony ubytek twardy uzupełnia się następnie specjalnym materiałem kompozytowym. Dzięki leczeniu zachowawczemu pacjent będzie mógł zachować naturalne zęby przez dłuższy czas. Całe leczenie trwa z reguły około godziny. Wszystko odbywa się pod znieczuleniem miejscowym.
Przychodnia dentystyczna Platinum Dental z Bełchatowa zajmuje się stomatologią zachowawczą. Pracownicy w leczeniu wykorzystują nowoczesne wypełnienia kompozytowe (SYNERGY i ENAMEL PLUS Hri), a także proponują bezbolesne znieczulenie komputerowe The Wand.
Kiedy należy poddać się leczeniu zachowawczemu?
Leczenie zachowawcze odbywa się najczęściej wtedy, kiedy pacjent zgłasza dolegliwości bólowe w zębach. Taki ból pojawia się najczęściej podczas spożywania pokarmów (zwłaszcza słodkich) i szczotkowania uzębienia. Czasami stomatolog podczas badania klinicznego zauważa zmiany próchnicowe w zębach, które nie dają jeszcze żadnych objawów. Takie uzębienie też należy poddać leczeniu (im szybciej, tym lepiej).
Kiedy pojawia się próchnica?
Próchnica to choroba zakaźna. Wywołują ją nie tylko bakterie, ale też niewłaściwa higiena zębów (niedokładne mycie uzębienia, podjadanie między posiłkami, jedzenie i picie dużych ilości pokarmów słodzonych). Próchnica nie pojawia się z dnia na dzień – rozwija się bardzo długo. Początkowo obejmuje jedynie warstwę szkliwa (próchnica powierzchniowa), by z czasem przedostać się do kolejnych warstw zęba (próchnica średnia). W przypadku braku leczenia ubytku średniej głębokości dochodzi do powstania próchnicy głębokiej, która może doprowadzić do zapalenia miazgi (wtedy kategorycznie należy poddać się leczeniu kanałowemu).
Jak uchronić się przed próchnicą?
Profilaktyka próchnicy wiąże się z systematyczną higieną jamy ustnej (konieczne jest codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie płynem antybakteryjnym) i regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. W diecie pacjenta powinno być jak najmniej cukrów.