Nadwrażliwość zębów – kiedy wymaga wizyty u dentysty?
Nadwrażliwość zębów jest uciążliwą dolegliwością, która wywołuje ból. Można mówić o niej wówczas, gdy każdy łyk zimnego napoju lub kęs gorącego dania powoduje nieprzyjemne odczucia. I chociaż nadwrażliwości można samodzielnie zaradzić, są przypadki wymagające wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Dlaczego zęby stają się nadwrażliwe?
Przyczyną bólu przy nadwrażliwości zębów jest wnikanie drobinek jedzenia, substancji chemicznych lub zimnego powietrza do kanalików zębinowych, które znajdują się na powierzchni zębiny. Dochodzi do tego w przypadku uszkodzonego szkliwa, które normalnie jest naturalną zaporą dla czynników wywołujących ból.
Wśród najczęstszych przyczyn nadwrażliwości wymienić można:
choroby dziąseł, np. zanik dziąseł, efektem czego jest odsłanianie szyjek zębowych,
niedobór witamin i minerałów,
częste wymioty (kwas znajdujący się w treści żołądkowej wędrującej do jamy ustnej uszkadza szkliwo),
bruksizm, czyli nerwowe zgrzytanie zębami powodujące ścieranie szkliwa,
choroby przewodu pokarmowego związane z refluksem żołądkowo-przełykowym.
Odpowiednia szczoteczka i pasta to podstawa
W łagodzeniu objawów nadwrażliwości zębów pomoże odpowiednia ich pielęgnacja. Podstawą jest tutaj właściwie dobrana pasta – przeznaczona do uzębienia z tendencją do nadwrażliwości. Taki preparat nie zawiera drobinek, a przy tym charakteryzuje się odpowiednim składem. Istotne znaczenie mają związki fluoru (np. fluorek cynawy, aminofluorek) ułatwiające zamykanie zębiny. Ponadto ważna jest obecność związków potasu odpowiadających za zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwowych na bólowe bodźce.
Warto także zmienić szczoteczkę na miękką, pamiętając o jej delikatnym użytkowaniu. Zaleca się myć zęby po każdym posiłku, wykonując ruchy wymiatające. Szczotkowanie poprzez ruchy poziome nie jest wskazane, ponieważ przyczynia się do odsłaniania szyjek zębowych i kaleczenia dziąseł.
Niezbędna pomoc dentysty
Jeśli szkliwo jest bardzo zniszczone albo doszło do całkowitego odsłonięcia szyjek zębowych, domowe sposoby walki z nadwrażliwością nie zdadzą egzaminu. Koniecznością jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie można zyskać profesjonalną pomoc. Istnieje bowiem wiele sposobów, dzięki którym można wyeliminować lub złagodzić problem nadwrażliwości zębów.
Pokrycie zębów preparatem z zawartością fluoru, który tworzy na powierzchni warstwę ochronną, zapobiegając dolegliwościom bólowym.
Pokrycie zębów preparatem, który działa jak szkliwo w płynie – pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie, a także wspomaga remineralizację szkliwa.
Pokrycie miejsc wywołujących dolegliwości bólowe specjalnym kompozytem stanowiącym warstwę izolującą wrażliwe zakończenia nerwowe.
Nadwrażliwości zębów nie można bagatelizować. Najlepiej już po zauważeniu pierwszych objawów odwiedzić gabinet stomatologiczny.
Jak wybrać dla stomatologa?
Żeby leczenie nadwrażliwości zębów było skuteczne, koniecznością jest wybór odpowiedniego stomatologa. Podczas podejmowania decyzji należy kierować się takimi kryteriami jak: renoma i pozytywne opinie, doświadczenie oraz stałe poszerzanie kompetencji. Ważne jest także przyjazne podejście do pacjenta. Ponadto warto zasugerować się lokalizacją gabinetu czy ceną.