Paradontoza – najważniejsze informacje
Paradontoza jest chorobą zębów, która bardzo często rozwija się niezauważenie. Dlatego w wielu przypadkach jest bagatelizowana, a niepodjęcie leczenia skutkuje utratą zębów. Warto więc poznać najważniejsze informacje, by w odpowiednim momencie podjąć kroki przeciwdziałające tej chorobie.
Nie tylko geny, czyli przyczyny paradontozy
Wiele osób uważa, że tendencja do paradontozy zapisana jest w genach. Chociaż faktycznie dziedziczenie ma ogromne znaczenie, istnieją także inne przyczyny tej choroby.
Warto mieć świadomość, że paradontoza najczęściej rozwija się na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz stanu zapalnego wywołanego bakteriami gromadzącymi się między zębami a dziąsłami. Szczególnie niebezpieczne są zapalenia, ponieważ wtedy choroba rozwija się bardzo szybko.
Niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak: spuchnięte i zaczerwienione dziąsła z tendencją do krwawienia, nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Kiedy stan zapalny przeniesie się na kość, która podpiera zęby, dochodzi do stopniowego jej zaniku. W efekcie tworzą się przerwy między zębami, co świadczy o postępującym procesie chorobowym. Zęby powoli zaczynają się ruszać, choć nie jest to jeszcze odczuwane. W miarę rozwoju dochodzi jednak do wzmożonego ruszania się uzębienia, które albo samo wypadnie, albo trzeba będzie je usunąć, zapobiegając dalszemu postępowi schorzenia.
Walka z paradontozą w domu
Jako że paradontoza rozwija się na skutek osadzającego się kamienia nazębnego, nie należy dopuścić do jego rozwoju. Jeśli jest za późno na zapobieganie, warto sięgnąć po specjalne płukanki zmiękczające, które wspomagają jego usuwanie.
Jeśli pacjent zmaga się ze stanem zapalnym, można go złagodzić płukankami o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym – świetnie w tym przypadku sprawdzi się szałwia czy kora dębu.
Ponadto warto wykonywać regularne masaże dziąseł polegające na ich naciąganiu na ząb. Należy robić to palcem lub specjalną szczoteczką z gumową końcówką.
Stomatologiczne leczenie paradontozy
W gabinecie stomatologicznym można skutecznie zapobiec paradontozie, wykonując regularne przeglądy dentystyczne i usuwając odkładający się kamień nazębny. Jeśli jednak na profilaktykę jest za późno, trzeba podjąć odpowiednie leczenie.
Walkę z paradontozą rozpoczyna się od wykonania zdjęcia pantomograficznego, na podstawie którego ocenia się stopień zaawansowania choroby. W razie konieczności stomatolog podejmuje decyzję o usunięciu kamienia, wymianie plomb oraz usunięciu groźnych kieszonek. Jeżeli natomiast paradontoza zaatakuje najgłębszą część przyzębia i dostanie się do kości, jedyną opcją jest przeprowadzenie chirurgii dziąseł. Chodzi o odbudowanie fragmentu żuchwy lub szczęki. Bardzo często wykorzystuje się do tego celu nowoczesne preparaty, dzięki którym możliwe jest odtworzenie kośćca w taki sposób, by nowa kość była wierną kopią naturalnej tkanki – zarówno pod kątem budowy, jak i pełnionej funkcji.
Jak wybrać dobrego stomatologa?
Tylko odpowiednie podejście do leczenia paradontozy przynosi zadowalające efekty. Dlatego dużą wagę należy przyłożyć do wyboru odpowiedniego specjalisty. Szukając stomatologa, należy zwrócić uwagę na takie kryteria jak doświadczenie w leczeniu paradontozy, ciągłe poszerzanie wiedzy potwierdzane certyfikatami, odpowiednie podejście do pacjenta czy pozytywne rekomendacje innych pacjentów.