Rentgen zębów w diagnostyce stomatologicznej
RTG zębów to badanie z dziedziny diagnostyki obrazowej, w którym wykorzystuje się promieniowanie X. Z jego użyciem można uwidocznić stan zębów i ich budowę. Okazuje się niezwykle pomocne w diagnostyce stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia. Rentgen to szybkie i bezbolesne badanie, niewymagające ze strony pacjenta prawie żadnych przygotowań.
Metody obrazowania w stomatologii
Zdjęcia RTG uwidaczniają wiele szczegółów, często niemożliwych do zobaczenia podczas tradycyjnego badania stomatologicznego. Badanie wykonuje się w celu oceny zębów, otaczających je tkanek, kości żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Rentgen zębów wykorzystuje w diagnostyce stomatologicznej na kilka sposobów. Najczęściej spotykanymi metodami obrazowania są:
zdjęcia zębowe (punktowe) - mają zastosowanie w diagnostyce pojedynczych zębów, swoim zasięgiem obejmują korony, korzenie i kość zębodołu. Są przydatne w ocenie próchnicy, przebiegu kanałów korzeniowych, resorpcji tkanek zęba lub złamania korzenia;
ortopantomograficzne (inaczej OPG) - zdjęcie przeglądowe, na którym widać wszystkie zęby, zatoki szczękowe, stawy skroniowe i kości szczęki oraz żuchwy;
zgryzowo-skrzydłowe — dość rzadko stosowane, przeznaczone do weryfikacji stanu ścian stycznych sąsiadujących ze sobą zębów;
cefalometryczne — wykonywane przed leczeniem ortodontyczny, ukazuje nie tylko zęby, ale też kości czaszki pacjenta.
badania CBCT — pozwala na trójwymiarowe zobrazowanie struktur zębów i otaczających je kości czaszki. Pozwala lekarzowi na prześledzenie przebiegu kanałów korzeniowych w zębach oraz ocenę zmian zapalnych.
Do wykonania rentgena zębów niezbędne jest skierowanie do badania, które określa dokładnie metodę obrazowania, identyfikuje ząb, który ma być prześwietlony oraz typuje możliwą przyczynę problemu.
Wskazania do wykonania zdjęć RTG
Właściwie wykonane prześwietlenie pozwala stwierdzić próchnice, obecność lub brak zawiązków zębowych, ciał obcych czy torbieli. Badanie wykonane np. w Izadent jest również przydatne do określania zmian patologicznych przy korzeniach oraz zmian nowotworowych.
Najczęściej lekarze zlecają zrobienie zdjęcia RTG przed planowaną ekstrakcją zęba, leczeniem kanałowym i założeniem protezy. Badania rentgenowskie uzębienia są też wskazane w przypadku urazów twarzoczaszki.
Ze względu na wykorzystywane podczas badania promieniowanie X, które w dużej mierze jest szkodliwe dla organizmu, odradza się przeprowadzanie RTG w czasie ciąży. W sytuacji, gdy okazuje się ono konieczne, należy zachować dodatkowe środki ostrożności.