Rodzaje znieczuleń w stomatologii
Wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się z bólem. Dzisiejsza stomatologia gwarantuje możliwość skorzystania z wielu rodzajów skutecznych znieczuleń, które nie tylko całkowicie redukują ból, ale przede wszystkim są bezpieczne i dopasowane do potrzeb różnych pacjentów. Jakie rodzaje znieczuleń stosuje się w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym?
Leczenie i ekstrakcja zębów bez bólu i stresu
Czy udając się do stomatologa, można uniknąć bólu i stresu? Jak najbardziej tak, bo postęp medycyny spowodował, że nawet ekstrakcja zębów oraz leczenie kanałowe nie muszą już wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi doznaniami i dużym dyskomfortem. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, dlatego nie trzeba bać się dentysty, bo strach nie jest nigdy dobrym doradcą i może spowodować jedynie nieodwracalne szkody dla naszego uzębienia.
W gabinetach stomatologicznych stosuje się różne rodzaje znieczulenia miejscowego, które dopasowane są do wykonywanego zabiegu, stanu zdrowia pacjenta, a także jego indywidualnych potrzeb. Znieczulenie ogólne w stomatologii stosuje się wyjątkowo rzadko i jedynie z wyraźnych wskazań – sam strach przed zabiegiem nie jest wystarczającym powodem do zastosowania znieczulenia ogólnego, bo jest ono ogromnym obciążeniem dla organizmu pacjenta – wyjaśnia ekspert firmy Rodienta – Praktyka Dentystyczna Hudała, Kozłowska z Opola.
Rodzaje znieczuleń stomatologicznych
W wyborze rodzaju znieczulenia decyduje stomatolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Na wybór znieczulenia ma także wpływ rodzaj wykonywanego zabiegu, jednak zawsze zastosowane środki znieczulające pozwalają zredukować ból i przejść przez całą procedurę medyczną w bezstresowy sposób.
Znieczulenie stomatologiczne dzielimy na:
- znieczulenie powierzchniowe - w tym przypadku stosuje się środki znieczulające nanoszone na powierzchnię dziąsła w okolicy poddawanego zabiegowi zęba;
- znieczulenie nasiękowe - polega na płytkim podaniu środka znieczulającego w okolicę chorego zęba za pomocą zakończonej igłą strzykawki;
- znieczulenie śródwęzłowe - w tym przypadku zastrzyk znieczulający wykonywany jest w szparę ozębnej;
- znieczulenie przewodowe - polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego w okolicę nerwu.
Wszystkie z powyższych rodzajów znieczuleń to znieczulenia miejscowe, które są stosunkowo bezpieczne dla pacjenta, jednak mogą wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi oraz przeciwwskazaniami. Z tego względu, udając się do stomatologa, trzeba dobrze przygotować się do wizyty, aby móc poinformować lekarza zarówno o ewentualnych schorzeniach i przyjmowanych lekach, jak i o alergiach na leki oraz występujących wcześniej reakcjach alergicznych po podaniu środków znieczulających.