W jakim celu lakuje się zęby?
Lakowanie zębów to bardzo często wykonywany zabieg zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Polega na pokryciu zębów specjalną żywicą, czyli lakiem. Ten profilaktyczny zabieg przede wszystkim ma chronić zęby przed powstaniem próchnicy. Co warto wiedzieć o lakowaniu zębów i kiedy warto je wykonać? O tym w poniższym artykule!
Czym jest lakowanie zębów?
Każdy z nas ma inną podatność na próchnicę. Jedni mimo ogromnej dbałości o higienę zmagają się z tą chorobą bardzo często, inni mimo nieprzykładania do niej zbyt dużej uwagi mają zdrowe zęby. Niemniej nie da się ukryć, że wszyscy chcieliby mieć zdrowe zęby jak najdłużej. Poza dokładnym myciem zębów i stosowaniem się do zaleceń stomatologa, w kwestiach higienizacji i dbania o uzębienie, warto również korzystać z zabiegów profilaktycznych. Lakowanie jest jedną z najbardziej skutecznych metod zabezpieczających zęby przed próchnicą. Ponieważ najbardziej narażone na próchnicę są zęby trzonowe (ich powierzchnia pełna jest pofałdowań, szczelin i bruzd), to właśnie ich górną powierzchnię zabezpiecza się specjalną substancją – lakiem. Zabieg przeprowadzany jest przez stomatologa. Lak hamuje odkładanie się płytki nazębnej w bruzdach zębów, dzięki czemu mamy szansę na ich dokładniejsze mycie. Zabieg ten przeprowadzany jest zarówno na zębach mlecznych i stałych u dzieci, jak i u osób dorosłych na zębach stałych.
Jak przebiega zabieg lakowania?
Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, a zatem całkowicie bezbolesnym. Rozpoczyna się on od oczyszczenia powierzchni zębów. W tym celu stomatolodzy z dobrych klinik, takich jak np. Studio Skrzat, wykorzystują nakładki z mikrosilnikiem, których działanie przypomina eklektyczną szczoteczkę do zębów. Po dokładnym oczyszczeniu zębów, dentysta nanosi żel, który jest preparatem wytrawiającym. Jest to przygotowanie do wypełnienia lakiem, który dzięki żelowi będzie idealnie przylegał do zęba. Preparat wytrawiający się usuwa, a zęby osusza. Na tak przygotowane zęby nanoszony jest lak, a następnie wykonuje się naświetlanie specjalistyczną lampą, która utwardzi preparat i sprawi, że zyska on pożądane właściwości chroniące zęby przed próchnicą. Zabieg lakowania warto rozpocząć bardzo wcześnie – dlatego dobrym pomysłem jest lakowanie już zębów mlecznych, aby przyzwyczaić dziecko do tego zabiegu. Pojawiające się z czasem zęby stałe należy lakować od razu, ponieważ dzieci i młodzież są bardzo narażone na próchnicę. A jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Poza lakowaniem, warto również rozważyć inne zabiegi zapobiegające rozwojowi próchnicy – chociażby lakierowanie zębów.