Zasady profilaktyki stomatologicznej
Zły stan zębów oraz choroby rozwijające się w jamie ustnej mogą negatywnie wpływać na zdrowie oraz samopoczucie pacjenta. Często są to przyczyny wystąpienia zaburzeń ogólnoustrojowych. Z tego powodu należy codziennie stosować się do zasad profilaktyki stomatologicznej. Dzięki temu będzie można cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. Poznaj najważniejsze reguły tej profilaktyki!
Codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym
Do najważniejszych elementów codziennej dbałości o jamę ustną należy jej odpowiednia higiena. Od lat zaleca się mycie zębów minimum dwa razy dziennie, choć warto to robić po każdym posiłku. Każdy ząb powinien zostać dokładnie wyszczotkowany, a jama ustna wypłukana. Ważnym uzupełnieniem czyszczenia jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz mycie języka. To najlepszy sposób na usunięcie resztek pokarmów. Warto dobrać odpowiednią pastę i szczoteczkę, a także płyn do płukania jamy ustnej.
Do elementów profilaktyki stomatologicznej należą również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim można odpowiednio wcześnie wykryć ubytki oraz inne problemy w jamie ustnej. Specjalista wskaże zasady dbania o zęby i dziąsła, jeśli to konieczne, przeprowadzi w tym zakresie instruktaż. Jeśli to konieczne, zastosuje niezbędne leczenie, przeprowadzi fluoryzację, lakowanie lub lakierowanie zębów. Kontrolne badania warto przeprowadzać co około 6 miesięcy.
Fluoryzacja, scaling, piaskowanie, lakierowanie zębów
Fluoryzacja to popularny zabieg stosowany u dzieci. Polega on na aplikacji na powierzchnię zębów preparatu, który zawiera fluor. Dzięki temu można wzmocnić szkliwo.
Z kolei scaling pozwala na usunięcie złogów nazębnych. Jak podkreślają specjaliści Gabinetu Stomatologii Rodzinnej, zabieg ten jest przeprowadzany przy użyciu ultradźwięków, które rozbijają kamień nazębny. To dobry sposób na uniknięcie chorób przyzębia oraz zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu z ust.
Piaskowanie przyczynia się do usunięcia przebarwień oraz osadów na zębach. Jest przeprowadzane wraz z polerowaniem ich powierzchni, dzięki czemu osadzanie się kamienia zostaje spowolnione.
Co jakiś czas warto również zdecydować się na lakierowanie zębów, które wzmacnia je, a także zmniejsza ryzyko próchnicy i nadwrażliwości.