Zastosowanie lasera w stomatologii
Laser to urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Jest on wykorzystywany w licznych obszarach, między innymi w stomatologii. Do czego dokładnie służy laseroterapia przeprowadzana w gabinetach stomatologicznych? Czy laser to urządzenie wspierające leczenie endodontyczne, czy może przydaje się wyłącznie w stomatologii zachowawczej? Sprawdź to.
Czy laser wspomaga leczenie endodontyczne?
Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, w której podstawową metodą leczenia jest leczenie kanałowe – czyli zabieg, który polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich, a następnie wypełnieniu ich odpowiednich materiałem. Tzw. kanałówka jest jednym z tych zabiegów, których pacjenci gabinetów dentystycznych, takich jak Przychodnia Opieki Stomatologicznej EKO-MED w Chełmie, obawiają się najbardziej. Należy jednak pamiętać o tym, że jest ona przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, w związku z czym nie powoduje dolegliwości bólowych w trakcie leczenia. Poza tym z zastosowaniem odpowiednich metod leczenia daje bardzo zadowalające efekty.
Wyniki badań prowadzonych przez ostatnie 15 lat sugerują, że laser jest skutecznym narzędziem do likwidowania resztek tkanek, warstwy mazistej i materiałów wypełniających. Co więcej, może być też wykorzystywany do dezynfekcji. Służy także do leczenia mocno zakrzywionych kanałów. Endodoncja jest więc jednym z tych obszarów stomatologii, w których laseroterapia znalazła swoje zastosowanie. Energia lasera redukuje mikroorganizmy w warstwach zębiny znajdujących się blisko światła kanału i w rejonie okołowierzchniowym.
Do czego jeszcze stomatolodzy wykorzystują laser?
To jednak niejedyne zastosowanie lasera w stomatologii. Laseroterapia jest też stosowana podczas zabiegów stomatologii zachowawczej, których celem jest opracowanie tkanek próchniczych. Co ważne, wykorzystanie lasera pozwala na uniknięcie tzw. próchnicy wtórnej, czyli ponownego wytworzenia się bakterii w miejscu wcześniej leczonym.
Laseroterapia jest też stosowana w periodontologii. Dzięki laserowi możliwe jest zoptymalizowane leczenie chorób przyzębia, bez konieczności użycia skalpela i szwów. Urządzenie to pomaga też w leczeniu nadwrażliwości, spowodowanej na przykład zbyt mocnym szczotkowaniem zębów czy brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Poza tym laser znalazł zastosowanie w chirurgii stomatologicznej (m.in. podczas wydłużania koron zębowych), a także stomatologii dziecięcej.