Zastosowanie zdjęć rentgenowskich w stomatologii
Zdjęcia rentgenowskie znajdują swoje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie medycyny, również w stomatologii. Warto dowiedzieć się, kiedy na fotelu dentystycznym spotka Cię taka konieczność. Postęp technologiczny sprawił, że analogowe RTG powoli zostaje wyparte przez radiografię cyfrową. Zapoznaj się z jej zaletami oraz możliwościami.
Kiedy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jest konieczne?
Prześwietlenia wykonywane w obrębie jamy ustnej umożliwiają zlokalizowanie problemów z uzębieniem w sytuacji, w której przyczyny dolegliwości bólowych nie widać na powierzchni korony czy w obrębie dziąsła. Zdjęcia rentgenowskie, zarówno w technologii analogowej, jak i przy wykorzystaniu radiografii cyfrowej, wykonuje się przed leczeniem kanałowym, w przypadku podejrzenia stanów zapalnych przy korzeniach, a także wtedy, kiedy w grę wchodzi możliwość pojawienia się zmian nowotworowych. To obowiązkowe badanie także przed usunięciem zębów. Dzięki temu stomatolog wie, jak umiejscowione są korzenie i czy nie przecinają się one z sąsiadującymi zębodołami.
Radiografia cyfrowa – nowy wymiar RTG
Zdjęcia RTG stosowane w stomatologii do tej pory najczęściej wykonywane były na kliszy fotograficznej, która pozwalała na utrwalenie obrazu, ale nie na jego modyfikację. Nowoczesna radiografia cyfrowa umożliwia nie tylko wyświetlenie zdjęcia na komputerze, ale również jego powiększenie, zmniejszenie oraz wyświetlenie w negatywie lub pozytywie. Zdjęcia rentgenowskie w technologii cyfrowej można wykonać w Centrum stomatologicznym New-Dent w Lublinie. Ta technologia ma wpływ na precyzyjność wielu zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Dzięki niej możliwe jest zobrazowanie zarówno pojedynczego zęba, jak i zrobienie zdjęcia pantomograficznego, na którym będą widoczne zęby, ale również kości szczęki, żuchwy, a nawet zatoki i stawy szczękowe.
Co więcej, w wielu stomatologicznych pracowniach radiologicznych wykonuje się także cefalometrię, która znajduje swoje zastosowanie między innymi w ortodoncji. Tego typu zdjęcie symetryczne umożliwia dokładne wymierzenie odległości, linii i specyficznych punktów w obrębie szkieletu twarzy, a to z kolei przekłada się na przygotowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego, a także późniejszy komfort pacjenta. Wszystkie zdjęcia wykonane przy pomocy radiografii cyfrowej można zapisać na nośniku zewnętrznym, dzięki czemu pacjent może dołączyć je do swojej dokumentacji. Z racji tego, że ta technologia umożliwia zobrazowanie zębów i kości, ale także tkanek miękkich, ma ona ogromny wpływ na precyzyjność wielu zabiegów stomatologicznych.